- Égforgató csodagyűrű (mesekönyv, Méry Ratio Kiadó, 2004.)
- Lovagkór − Játék nemekkel és igenekkel (prózakötet, Méry Ratio Kiadó, 2007.)
- Fogadó a Négy Macskához (regény, Ciceró Kiadó, 2010.)
- Idő és mérték − Szabálytalan versek (verseskötet, Napkút Kiadó, 2010.)
- Kondenzcsík − Főbenjáró versek (verseskötet, Méry Ratio Kiadó, 2011.)
- Sötétkamra − Előhívott versek (verseskötet, Magyar Napló Kiadó, 2013.)
- Tizenhárom bűvös tükör – Mesék felnőtteknek (mesenovellák, Magyar Napló Kiadó, 2019.)
- A halhatatlanság vesszőkosarai – 33 kispróza (Orpheusz Kiadó, 2021.)
- Bölcsőmben magam ringatom (prózakötet, Magyar Napló Kiadó, 2021.)
- 2000 MÚOSZ újságírói díj
- 2005 Magyar Köztársaság Ezüstkeresztje
- 2006 A Süni ökológiai gyermekmagazin (melynek főszerkesztője volt) a Prima Primissima Díj Prima fokozatát kapja
- 2020 A Tokaji Írótábor Hordó-díjasa
- 2020 Az év legsikeresebb szerzője díjat kapja a Magyar Napló Kiadó részéről
-
Az én Istenem
A kortárs irodalom modern istenképe – az Irodalmi Jelen istenes pódiumműsora Zorkóczy Zenóbia egyéni előadóművész közreműködésével
Istenről gondolkodni már önmagában imádság, hiszen amiről gondolkodunk, belakja a mindennapjainkat, az álomba is beköltözik. A gondolat formál bennünket, és mi is formáljuk a gondolatot, az Istennel teljes gondolat termékeny és jóra vezet, az optimizmus, a derű vagy legalábbis a megnyugvás felé tereli az embert, világosat teremthetünk, nem sötétet.
-
Mirtse Zsuzsa
Szív és toll a mérlegen
búvópatakként rejtőzünk
időnként összemos minket
egymással az Isten -
Csornyij Dávid , Varga Melinda
Az öröklét kirablása
Arcot a versnek rovatunk vendége Mirtse Zsuzsa volt. -
Találkozás a halhatatlansággal
Az Irodalmi Jelen díjkiosztó gálája (I. rész) – Versműsor
Hát méges van Isten, nyugtázta a pap,
s úgy tűnt az őszi melegben,
Pókahalma régi helyén
az ősi nyíres fái is látszottak. -
Viola Szandra
Sportos irodalom
Néhány kortárs szerzőt kértem meg, hogy beszéljenek arról, milyen szerepet tölt be életükben a sport, hogyan inspirálja őket az alkotásban.
-
Csornyij Dávid, Szalai Klaudia
Filmünk az Irodalmi Jelen díjátadó gálájáról
Filmfelvétel az Irodalmi Jelen Aradon megtartott díjátadó gálaestjéről. -
Mirtse Zsuzsa
Mintha lélegezne mégis
– Ne ordíts velem!
– Nem ordítok, de ne kezdd már megint! Ne gyötörj! Miért nem tudunk mi kedvesek lenni egymáshoz, miért van benned ez az óriási harag, gyűlölet felém?
– Mert már nem szeretsz.
-
Mirtse Zsuzsa
A tiszafa méze
Négy-ötéves lehetek. Ülök a szobámban, de mindent hallok a becsukott ajtón keresztül is. Anyámék megint veszekednek. Megint a nőkön. Apám orvos, gyógyításra szerződött. Biztos keze van, hozzá kerülni kiváltság. Visszaél a helyzetével. Orvoskonferencia helyett, éjszakai ügyelet helyett. Én nem leszek olyan, mint apám. -
Varga Melinda
A valóságot a kezem melege formázza
Beszélgetés Mirtse Zsuzsával
Arra régen rájöttem, hogy valóban nem a történetmesélés érdekel elsősorban, hanem az, hogyan viszonyulunk mindahhoz, amit a sorsunk kimér ránk. Ahány ember, annyiféleképpen reagál ugyanarra a helyzetre. Mondok példát. Valaki megtudja magáról, hogy valamilyen betegség fogja meghatározni az életét. Nem hal bele, de bizonyos szabályrendszerhez kötötten kell a továbbiakban élnie. Van, aki ezen elkeseredik, van, aki rögtön elkezd számolgatni, tervezni, hogy mit lehet az adott rendszeren belül megtennie, elérnie. Azt hiszem, én a második típusba tartozom. Hamar alkalmazkodom helyzetekhez. Az is helyzet, amikor felmérem, hogy engem az érdekel, ami a történeten túl van. Hát akkor azt írjam, ami érdekel.
-
Varga Melinda
Erdők, fészkek, tengerek
Perszephoné virágaival álmodik, rétnek képzeli magát, ma sok piros mákszirmot terít szét a szél. -
Mirtse Zsuzsa
Morzsalét
Imre inge mindig patyolattiszta, vasalt. Kizárt, hogy nem egy asszony áll a háttérben, aki kiszolgálja az alkalmatlanságait, eteti a hangyáit, aki nem teszi szóvá, hogy. Ha szóvá teszi, akkor sincs semmi. Mi lenne. Ha nem tetszik, menjen el. Ne menjen el! Fogadja el. Így is, úgy is, mindenhogy is. -
Kovács Újszászy Péter
Levélszőnyeg egy emberélet talaján
A természetben barangolva sokszor figyelmen kívül hagyjuk a talpunk alatt föl-fölszisszenő avart. Pedig úgy érzem, az avarban elpihenő levek sokfélesége behatóbb vizsgálatra érdemes. Mintázatuk, erezetük, színük legalább olyan sokféle, mint a bensőnkben lakozó világok. A Bölcsőmben magam ringatom egy ilyen sokszínű univerzum látlelete, levélszőnyeg egy emberélet talaján. -
Mirtse Zsuzsa
Tollruhádból kibontalak
Amikor galambokat etetek, Burukot is látom bennük. Látom a gyerekkoromat, látom magam kislányként, aki értette még a madarak nyelvét, tudott olvasni a szemükből. Legalábbis egy galambéból biztosan. -
Mirtse Zsuzsa
Rozsdás triptichon
Több szíve van, pontosabban: többen is beleférnek a szívébe. Kettőt szeret, ahogy mondja. Nem jobban, nem rosszabbul, csak máshogy. Benne ez így áll össze egésszé. Így tudja megélni a teljességet. Az egyikükkel étterembe jár ebédelni, kényezteti, a másik helyen ebéddel várják, kényeztetik. Szolgál, szolgáltat, máshol kiszolgáltatja magát. Neki ez így jó, kényelmes, esze ágában sincs változtatni rajta. Nem tehet mást, ő már csak ilyen. -
Kovács katáng Ferenc
Véletlenszerű (na jó, néha nem) összefutások
Mirtsének nem ez az első kötete, amelyben a lélek húrjait pengeti. Mestere a rejtve őrzött gondolatok betű- és hangjeles kódolásának. Ha erdőről, megkínzott kutyáról s talán az első igazi csókról ír, nem biztos, hogy csak ezt a talányos emlékét akarja velünk megosztani.
MIRTSE ZSUZSA író, költő
„Makacsul hisz idejét múltnak tartott dolgokban.
Szeretne úgy rétest kapni estére, hogy mégsem kell egyszerre lépnie.
Sajnálja, hogy nem szkanderozhatott soha Balassi Bálinttal.
Néha nem tudja megkülönböztetni, mivel szabad játszani – és mivel nem.
Mindig elhatározza, hogy kevesebb növényt tart.
Emlékeket gyűjt. Fehérkavicsos napokat.
Az érdekli, hogy megtalálja mindig azt az égdarabot, ahol viszonylag akadálymentesen repülhet.”
Mirtse Zsuzsa író, költő, szerkesztő, jelenleg a Digitális Irodalmi Akadémia ösztöndíjakért felelős referense és a Magyar Napló irodalmi folyóirat kritikarovatának szerkesztője.
2020-ig a MANK Magyar Alkotóművészeti Közhasznú Nonprofit Korlátolt Felelősségű Társaság (MANK Nonprofit Kft.) művészeti/irodalmi tanácsadója volt.
2020 szeptemberétől az Olvasat.hu online irodalmi folyóirat állandó szerzője, rendszeresen ír tárcákat, kisprózákat.
2014–2018-ig a Pécsi Tudományegyetem Kultúratudományi, Pedagógusképző és Vidékfejlesztési Karának biblioterápia képzésén óraadó tanárként tanított (Kreatív írás kurzus, A mai olvasmányműveltség tendenciái és vitái című kurzus).
2014−2016: a Magyar Katolikus Rádió Magyar Téka című kortárs irodalmi műsorának a műsorvezetője, ugyanitt egy éven keresztül a Koszorúk című irodalmi emlékműsort is vezette. Rendszeresen fellép irodalmi rendezvényeken alkotóként (önálló estekkel) és műsorvezetőként is.
Megjelent kötetei:
Díjak:
Versei, esszéi, novellái, publicisztikai anyagai hazai és határon túli irodalmi lapokban, magazinokban (Magyar Napló, Hitel, Kortárs, Előretolt Helyőrség, Bárka, Irodalmi Jelen, Országút, Napút, Képmás, Irodalomismeret, Sikoly), antológiákban kaptak és kapnak helyet. 2013 óta rendszeresen beválogatják műveit Az év novellái (Magyar Napló Kiadó) antológiába, 2018-ban A századelő novelláiban (Magyar Napló Kiadó) is megjelent.