Irodalmi Jelen
  • Bukovenszki-Nagy Eszter

    Mellkasszorító lakótelepi líra, a kapucsengőn Villon

    Pethő Lorand negyedik kötete, a Távolodó ország kicsit sem finomkodik. Nekifutásból csap arcon a valósággal. Sokunk valóságával. Erős lélek kell a végigolvasásához. Sűrű, sötét, mint az aggodalmaink.

  • Nagy Angéla

    „Szellemidézés” a temetőben

    Egy kellemes júliusi nyárestén, sötétedés után, a Fiumei úti temetőben gyűltek össze Ady Endre síremlékénél Ady költészetének  kedvelői. Turek Miklós A Napisten papja című előadására érkeztek,  amely  a Nemzeti Örökség Intézete szervezte Nyáresték a Fiumeiben elnevezésű kulturális eseménysorozat újabb felvonása volt.
     

  • Noszlopi Botond

    Sötét ablak a völgyre

    A nincsen himnusza – kortárs versek Ady Endre halálának századik évfordulójára

    Asszonyom, hát mit tegyek? –
    elme elhagy, terv bedöglik,
    minden hűhó mindhiába,
    ugrálhatok, le se néz rám,
    kötelem csak negyven centi,
    talán fölmetsszem a vénám?

  • El nem küldött levél Ady Endrének
    Böszörményi Zoltán

    El nem küldött levél Ady Endrének

    Reményt koldulni minek?
    A koldusok vánkosán is a semmi szíve pihen.
    Boszorkák táncát, árnyait tükrözi a liget,
    de bárhova nézel,
    mindenütt a valóság bizonytalansága vár:

  • Aki mindenkihez szól, az megszólíthatatlan

    Frideczky Katalin és Pataki Tamás írásai

    Az a gyanúm, hogy amikor Adyhoz készülnék levelet írni, a „magok” eleve meg vannak főzve, ki sem kelhetnek. Tatjána sem vívódhatott hosszabban nálam, mielőtt megírta levelét, de a megszólításig ő sem jutott el. Semmi „Kedves Eugén”, vagy ilyesmi. Egyszerűen csak: Én írok Önnek…

  • Simon Adri, Szilágyi-Nagy Ildikó

    Az ugaron zárvatartás

    A nincsen himnusza – kortárs versek Ady Endre halálának századik évfordulójára

    Én vagyok a föld bolondja.
    Milyen vérsivatag bennem!
    Véresbronz lemezzel bevont
    Serleg mélyén végleg ébren
    alszik füsttelen tüzem.

  • A nincsen himnusza – Ady Endre 100, első verskör

    Megölök egy pillangót

    Az Irodalmi Jelen januári száma vers - és prózaösszeállítással tiszteleg Ady Endre halálának századik évfordulójára. Elsőként Lackfi János és Zsille Gábor verseit olvashatják.

  • Acsai Roland

    Hófehérke egy Apple-boltban dolgozik

    Kevesen tudják, de Hamupipőke
    ma is él,
    a kicsi és formás lábával
    meg a magas sarkú üvegcipőjével,
    főleg a láb- és cipőfetisiszták
    kattintanak videóira
    a felnőtt oldalakon.

  • Nagy Angéla

    Ady Bandi vagy Brüll Adélka? – Avagy: ki tette híressé Lojanek trónját?

    "Már akkor is hitetlenkedve néztem erre a kislányruhában, trónszéken ülő, világos szemű gyermekre, aki egyáltalán nem tűnt Ady Endrének. De azért, bevallom, jólesett látnom, hogy milyen volt a kis Bandi. (...) Bizonyosan nem nekem jutott eszembe először, hogy ez a kisgyerek egyáltalán nem hasonlít Ady Endrére. De akkor ki lehet? Eddig a kép készítésének helyére és a rajta látható gyermek kilétére sehol nem találtam információt." – Nagy Angéla utánajárt, hogy ki is látható valójában az elhíresült fotón. Következtetéseit az alábbiakban olvashatják.

  • Irodalmi Jelen

    A hidrogénbomba nagyszerű... és csak a béke érdekében - Találkozás Teller Ede professzorral

    A hidrogénbomba nagyszerű... és csak a béke érdekében

    M. Szabó Imre 2002-ben portréfilmet készített az akkor 94 éves dr. Teller Ede atomfizikussal. A kétrészes videót, amely Teller Ede otthonában. Az alábbiakban a beszélgetés szerkesztett változatát olvashatják, valamint Teller Bush elnöknek címzett levelét, illetve az atomfizikus véleményét a klónozásról.

  • Irodalmi Jelen

    "Vannak napok, melyek nem szállnak el"

    Juhász Gyula, Tompa Mihály, Vörösmarty Mihály, Reményik Sándor, Kölcsey Ferenc, Arany János, Ady Endre, Petőfi Sándor és Gyulai Pál verseivel emlékezünk a márciusi ifjakra, elődeink bátorságára, az 1848-as magyar szabadságharc hőseire. A képeken látható ereklyék az Aradi '48-as Ereklyemúzeumban találhatóak.

  • Hudy Árpád

    Mennyei séta a Tanár úrral – Hudy Árpád tárcája

    Hallgatja a középkori koldusok tolvajnyelvét, társalog a francia forradalmi eszmékért rajongó kisvárosi polgárokkal és vidékről felköltözött, tollforgató nemesifjakkal, sorra látogatja több földi emberöltő legendás szerkesztőségeit, szemtől szemben látja a Maros-parti városban valaha megfordult magyar és külföldi hírességeket, akiket oly sokszor, oly lelkesen idézett meg.

  •  Laik Eszter

    Babitscsal büszkélkedő bank

    „Más kérdés, hogy mit szólna ehhez – például – Babits Mihály. Aki, ugye, már nem igen tud szólni. De ha tudna is, egyáltalán nem biztos, hogy a kérdéses banknak adná az arcát. Vagy oda tenné a jogdíjait, vagy itt vezetné a Nyugat szerény számláját.” – Laik Eszter jegyzete.

  • Irodalmi Jelen

    Európa, Európa – Kirakós játék felnőtteknek és felnövő gyerekeknek

    Európát játszottam. Kusza játék.
    Északot, Délt, keletet, nyugatot.
    Egyik félt. Másik röhögött. És
    simogatott. És rúgott. Ugatott.
    (Szilágyi Domokos)

  • Irodalmi Jelen

    Paradicsomnak te szép élő fája - Húsvét, 2014

    Félrehajolt a töviskoszorú, elment e világból
    Megváltónk: villant válla az alkony alól.
    S lám, az ezüstharmattól csalva a szörnyü keresztre
    éjjeli-pillangó szállt le pihenni kicsit.
    (Gottfried Keller)

  • Irodalmi Jelen

    Tábori slamek

    Videónkból kiderül, Asbóth Balázs és Berki Teofil milyen szövegekkel vezette be a slam poetry világába a II. Hajdúböszörményi Írótábor résztvevőit.

  • Onagy Zoltán

    A legendás szerelem vége

    Ady a Nyugat 1912. március 16-i számában közölt Elbocsátó szép üzenet-e a legendás szerelem vége, a nyaktiló, ám Léda 1913. május 5-én keltezett levelében tesz még egy drámai kísérletet. Mert – gondolom én, és gondolta talán Léda is – lehetetlen, hogy így, ilyen rossz szájízzel zárjanak le tíz viharos évet.

  • Irodalmi Jelen

    Ady halála

    (1877. november 22.–1919. január 27.)

    Arról se beszélünk, mi van, ha megéri a Horthy-évtizedeket. Sőt. Mi akkor, ha megéri Rákosit, Kádárt, ha netán Aczél elvtárs érzi magát felelősnek versei minőségéről dönteni. Megeshetett volna ez a szörnyűség, hiszen 1977-ben töltötte volna a százat. Nem beszélünk erről sem. Minek. Nem érte meg.

  • Onagy Zoltán

    Léda asszony

    Félned kell, ha asszonyra sokat bíztál, mert az asszony a sokat-adónak, a szárnyas férfiúnak megbocsátani nem tud halála után sem. Amíg pedig él s téged továbbvisz tőle fensőségednek parancsa, ő arra gondol, ami lényegének szimbólumos és hiányosságos tartalma. S bizony legalább meg fogja próbálni, hogy vélt bosszújára vélten alkalmas, reprezentatív latrokat keres a te büszkeséged ellen.

  • Onagy Zoltán

    Nyugat

    A társszerkesztő Móricz Zsigmond, miután nyitni akar az urbánusnak nevezett mélyirodalomból a közélet felé, de Babits ellenáll, elhagyja a lapot, a Kelet Népét szerkeszti, a kor egyik fórumát, ahol a népi írók jelentkeznek. (Ez az első jól regisztrált népies-urbánus vita az ezt követő népi-urbánus, zsidó-nem-zsidó, de modernista-anakronisztikus, globalista-nacionalista viták előtt.)