Ugrás a tartalomra

Fejős Éva kitálalt az Ulpiusról

Fejős Éva, az egyik legismertebb magyar újságíró és lektűrszerző igen sokáig tartogatta magában az Ulpius-ház Könyvkiadóval szembeni ellenérzéseit, hiszen ő maga is számos művét jelentette meg a könyvműhelynél 2008 és 2012 között. Az írónő saját kiadót alapított 2013-ban Erawan néven, de csak most, az Ulpius csődje után érezte szükségét annak, hogy blogján beszámoljon korábbi kiadója jogsértő magatartásáról: „a könyv, aminek a jogaira, első magyar nyelvű kiadására szerződést kötöttem és lefordítottam, már néhány hónapja megjelent magyarul. Ez hogyan történhetett? Mint kiderült, az Ulpius-ház Könyvkiadó szerződés nélkül megjelentette a könyvet (és úgy hallom, hogy sajnos nem ez az egyetlen ilyen cím).”

Fejős Éva (jobbra) az Ulpius-ház pavilonjánál dedikál (2011)

A jogsértések lajstromát a következőképpen folytatja Fejős Éva: „Eszembe jutott az a nyár, amikor az olvasóimtól jutott tudomásomra, hogy az egyik ajándéknovellámat […] az Ulpius egyeztetés és szerződés nélkül kiadta e-könyvben. Mivel felhívtam rá a figyelmüket, végül levették a kínálatból, de addigra már többen megvásárolták (szerzői jogdíjat nem láttam érte, mint ahogyan egyetlen, általuk kiadott e-könyvem forgalma után sem, de ez persze nem tartozik ide, csak ezzel is illusztrálni szerettem volna a helyzetet).”

A kiadóvezetővé lett szerző azonban arról is beszél, hogyan lehet jogorvoslattal élni, majd megemlíti a hazai könyvpiac nehéz helyzetét: „az említett jogsértéssel szemben felléphet hivatalosan a külföldi jogtulajdonos, ha hat hónapon belül jelent meg a kalózkiadás, akkor eltiltással élhet, ha hat hónapon túl, akkor pereskedhet, és tudomásom szerint mindkét esetben büntetőjogi feljelentést is tehet. Más kérdés, hogy pereskedne-e, érdekli-e ez a kis piac, ami egyébként számos sebből vérzik… (és azt gondolom, még nincs vége, szépen, lassan derülnek ki a dolgok). Gondolom, mindenki sejti, hogy ez az egész történet nagyon sok pénzről szól…”

Az Ulpius-ház olyan sikerkönyveket adott ki az elmúlt években, mint A szürke ötven árnyalata vagy Frei Tamás regényei. A kiadónak a csőd után 78 000 lájkolója van a Facebookon, és a kitartó rajongók még mindig bizakodva várják kedvenc sorozataik folytatását. Bár akadt olyan olvasó is, aki június 8-án örömmel posztolta, hogy sikerült beszereznie az Ulpiusnál megjelent kedvenc sorozata hiányzó darabjait.

Ahogy Fejős Éva is utal rá, a mostani egyszemélyes panasz valószínűleg csak a jéghegy csúcsa. Bizonyára a továbbiakban is sokat fogunk hallani a kiadóról, de sajnos már nem a megjelenő újabb sikerkönyvek kapcsán.

Irodalmi Jelen

Irodalmi Jelen

Az Irodalmi Jelen független online művészeti portál és folyóirat. Alapítva 2001-ben.

.