Nézőtér – 2014. május
Májusi színházi szemlénkben a Kárpát-medence fontosabb magyar nyelvű színházainak, zenés társulatainak műsorából válogattunk a teljesség igénye nélkül. Az intézmények sajtóanyagai mellett az MTI hírportál, a szinhaz.hu és jatekter.ro oldal voltak segítségünkre.
Májusi Nézőtér
Külföld
A 7. Marokkói Nemzetközi Színházi Fesztivál meghívására május 12. és 18. között Marokkóban turnézott a sepsiszentgyörgyi Osonó Színházműhely.
A Fazakas Misi által rendezett Ahogyan a víz tükrözi az arcot című előadást a fesztivál második napján, május 13-án este az Oujda-i Kulturális Központban mutatta be a társulat, majd 15-én az Atlanti-óceán-parti Kenitrában, 17-én pedig Safiban léptek fel.
A marokkói turnét megelőzően a franciaországi szerzetesközösségnél, Taizében tartott műhelyfoglalkozást a társulat két tagja, Fazakas Misi és Mucha Oszkár. A fesztiválról hazafelé utazóban május 22-én Milánóban, az olaszországi Rotary Club meghívásának eleget téve, míg május 24-én a vajdasági Újvidéken mutatja be az előadást az Osonó.
Budapest
Május 13-án 18 órától éjfélig a Holokauszt és a családom Facebook-csoport történeteinek felolvasó-maratonját tartották a Centrál Színház kisszínpadán.
Május 13-án és 14-én újra láthatta a közönség a Trafóban a Freak Fusion Cabaret fiatal cirkuszi csapat első színházi jellegű előadását, a Grüße aus Freakistan (Freakisztáni üdvözlet) című produkciót, amelyet Simon Balázs rendező vitt színre.
Különleges összművészeti produkcióra került sor május 16-án 20 órakor az Átriumban: Egon Schiele költeményei alapján a TÁP Színház, Tóth Evelin és az Egon Schiele Projekt zenekar, valamint Mogyoró Győző festő hoztak létre közös előadást. A darab rendezője Egger Géza.
Május 16-án mutatták be a Thália Színház Arizona Stúdiójában az Oszd meg című produkciót. Az előadást a Blue Duck Arts alkotóival készítette a Thália tavaly megrendezett tehetségkutatójának nyertese, Vékes Csaba dramaturg-rendező. Fiatalokról, fiataloknak szól a történet, abban a virtuális világban játszódik, amelyben egyre több időt töltünk el az életünkből. Az előadást legközelebb 17-én és 30-án lehet megtekinteni.
Második alkalommal kerül megrendezésre a TITÁNium Színházi Szemle a FÜGE Produkció szervezésében május 24. és 30. között. A szemlén a tavalyi tehetségkutató pályázat díjazott munkái kerülnek bemutatásra. Ugyanakkor meghirdetik a II. TITÁNium pályázatot, amelynek győztesei a 2014/2015-ös évadban valósíthatják meg terveiket.
A program egyik érdekes előadása Radina KMA / Bartha Lóránd Száraz című produkciója, amelyre május 24-én délután négy órakor kerül sor a Jurányi Produkciós Közösségi Inkubátorházban. Az előadásban három országból érkező színészek játszanak el egy személyes történetet arról, hogy mit jelent huszonévesen Transzilvániában élni.
Vidék
Május 7-én este hét órakor ismét műsorra tűzte az Anna Karenina című musical-operát a Veszprémi Petőfi Színház. A társulat 2010 szeptemberében mutatta be Kocsák Tibor és Miklós Tibor művét. A rendező Szerednyey Béla, a főbb szerepeket Halas Adelaida, Szeles József, Sasvári Sándor, Varga Miklós és Trokán Anna alakítja. A produkció bérletes előadásként vendégszerepelt Székesfehérváron, és meghívást kapott Sopronba is.
A Szombathelyi Weöres Sándor Színház május 9-én mutatta be Ion Luca Caragiale Zűrzavaros éjszaka című komédiáját Mohácsi János rendezésében. Az előadást május hónap folyamán több alkalommal is műsorra tűzik.
Ugyanitt május 16-én este hét órától a József Attila Szabad-ötletek jegyzéke két ülésben című színpadi produkciót Jordán Tamás ad adja elő Sebő Ferenc zenei kíséretével.
Új bemutatót tűzött műsorra a Salgótarjáni Zenthe Ferenc Színház május 12-én és 13-án este: Illyés Gyula Kegyenc című drámáját a József Attila Művelődési és Konferencia-központ színháztermében láthatták. Teleki László azonos című darabját 1964-ben írta át Illyés. A darabot Magyarországon sokáig nem engedték bemutatni, ősbemutatója Párizsban volt 1965-ben.
Május 26-án 19 órakor az Orlai Produkciós Iroda Jadviga párnája című előadását tűzik műsorra a Székesfehérvári Vörösmarty Színházban. Závada Pál naplóformában írt regénye a jelenkori magyar irodalom egyik kiemelkedő alkotása, egyszerre család- és falutörténet. Átélhető szenvedélyes sorsok, szerelmek, féltékenységek, barátságok és árulások – miközben a háttér, a kulissza maga a magyar történelem. Az előadást a Vörösmarty Színház prózai tagozatának vezetője, Hargitai Iván rendezte, és a színház két művésze, Gáspár Sándor és Lábodi Ádám is játszik benne.
Határon túl magyar színházak
A Komáromi Jókai Színház május 3-án mutatta be Shakespeare A velencei kalmár című drámáját, amelyet Szőcs Artur rendezett. A dózsét Dráfi Mátyás Jászai Mari-díjas színész alakítja. Az előadás május 21-én délután három órakor nézhető meg legközelebb.
A Szabadkai Kosztolányi Dezső Színház vendégszerepelt a debreceni Csokonai Színházban május 11-én, 12-én és 13-án Az eredeti Hamlet című előadásával. A darabot a dán krónika (Gesta Danorum), valamint William Shakespeare drámája alapján Mezei Kinga és Góli Kornélia készítette. Szövege mintegy 70 százalékban megegyezik a jól ismert drámával, viszont a dramaturgia során több dolgot kihagytak belőle, illetve megerősítettek azt a szálat, amelytől Shakespeare klasszikusa bűnügyi tragikomédiává válhatott.
Május 11-én mutatta be a Gyergyószentmiklósi Figura Stúdió Színház Roland Schimmelpfennig kortárs német drámaíró darabját, Az arab éjszakát.
Ősbemutatója 2001-ben volt Stuttgartban, majd számos európai városban vitték színre. Az arab éjszaka be nem teljesült álmok története, öt szereplő véletlen találkozása egy sokemeletes tömbház mágikus terében. Legközelebb 20-án tekinthető meg.
Magyarország volt a díszvendége a május 12–17. között Pozsonyban lezajlott Szlovák Kortárs Drámafesztiválnak. A versenyen kívüli fókuszprogramban két alkotásával is szerepelt Mundruczó Kornél. A Demencia című darabját a Proton Színház mutatta be a Szlovák Nemzeti Színházban május 15-én. A kísérőprogram keretében ugyanezen a napon a Lumière művészmoziban vetítették Mundruczó Szelíd teremtés – Frankenstein-terv című filmjét, amelyet 2010-ben a cannes-i filmfesztiválon Arany Pálma-díjra jelöltek.
A Sweeney Todd – a Fleet Street démoni borbélya című zenés rémtörténet országos bemutatójára került sor május 16-án a Kolozsvári Állami Magyar Színház nagytermében. Az előadás rendezője Dragoş Galgoţiu, zenei vezetője Incze G. Katalin, a díszletet Both András tervezte, a jelmezeket pedig Doina Levintza, a címszerepet Viola Gábor alakítja. A produkció május 21-én és 30-án is megtekinthető.
A Sepsiszentgyörgyi M Studio előadásában május 10-én a Hattyúk (rendező: Szekrényes László), 13-án pedig az Esetlenségünk krónikája című darabot láthatta a közönség. Május 14-én Székelyudvarhelyen, a Tavaszi Táncszemlén mutatkozott be a társulat a Veres Nagy Attila rendezésében készült Kecsevecse című produkcióval. Május 23-án Zakariás Zalán rendezésében mutatják be az Arthur Schnitzler drámája alapján készült Körtánc című művet.
A sepsiszentgyörgyiek az Emberi Erőforrások Minisztériumának támogatásával a hónap végén két vendégjátékot tartanak Debrecenben. A Csokonai Színház Víg Kamaraszínházában május 26-án mutatják be a KAMPF-ot, Fehér Ferenc rendezésében, 27-én pedig A per című produkciót, amelyet Barta Dóra vitt színre.
Nagy Dániel Cirkusz című regényéből rendezett táncjátékot Juronics Tamás a Nagyváradi Szigligeti Színházban, koprodukcióban a Nagyváradi Táncegyüttessel. A Világcirkusz című előadást, amelynek apropóját az I. világháború kitörésének századik évfordulója adja, május 16-án láthatta a közönség.
A történet kulcsfigurája a Tasnádi-Sáhy Noémi megformálta Remike, aki fantasztikus mutatványokkal kápráztatja el a közönséget, és arról nevezetes, hogy egyáltalán nincs szíve. Mivel ő a cirkusz egyetlen női tagja, az összes férfi szerelmes belé, és bármit megtennének, hogy kegyeibe férkőzhessenek. A darab zenéje Mozart egyik legismertebb, ugyanakkor legtitokzatosabb műve, a Requiem. A tizenhat tétel és a prózai betétek folyamatosan váltakoznak.
Az előadás e hónapban 20-án, 28-án este hét, illetve 29-én délután négy órától látható ismét.
A Partiumi Szatmárhegyen, Páskándi Géza szülőfalujában játszotta május 16-án az író A vigéc című darabját a budapesti Térszínház, Bucz Hunor rendezésében. Az előadásban Csuka János, Kovács J. István, Szamosvári Gyöngyvér, Bódi Beáta és Csiba Gergely lépett fel.
A gyerekeknek is előadtak egy darabot: a Pinkó és a szegényember című bukovinai székely népmesét, amelyben Goethe-, Vörösmarty-, Babits- és Weöres Sándor-szövegek is elhangzottak. A produkcióban Bódi Beáta, Kecskeméti Róbert, Kovács J. István, Szamosvári Gyöngyvér és Téglás Márton játszott, a zene Bucz Magor munkája.
Múzeumok Éjszakájára került sor május 17-én este hat és éjfél között a Szabadkai Kosztolányi Dezső Színházban. A társulat előadta A rózsák című darabot, és különböző improvizációkkal, kulisszatitkokkal és más meglepetésekkel kedveskedett nézőinek.
Ruggero Leoncavallo Bajazzók című kétfelvonásos operáját tűzi műsorra a Kolozsvári Magyar Opera május 22-én este fél hét órai kezdéssel. Az előadás rendezője Szabó Emese, karmester Jankó Zsolt. Nedda szerepében Egyed Apollónia fiatal szólista debütál.