Izrael mint politikai thriller
1056 oldalas olvasmány Izraelről 1927-től napjainkig. Hírhamisító riporterek, fanatikus politikusok és elszánt ügynökök mozgatják Frank Schätzing Breaking News – A Saron-merénylet nyomában című könyvének fontosabb szálait. Tóth Mihály értékelte a vaskos, mégis olvasmányosan könnyed történelemleckét.
Breaking News – egyre gyakrabban látjuk a feliratot a képernyőn, amikor nagy horderejűnek, történelmi léptékűnek vélt eseményről tájékoztatnak minket. Frank Schätzing A Saron-merénylet nyomában alcímet viselő műve azonban nem egészen erről szól. A regény egy csomagban kínál az olvasóknak egy „közepes” politikai thrillert, jó néhány szerethetően emberi, ugyanakkor pár tiszta szívből gyűlölhető karaktert, egy szövevényes összeesküvést és bónuszként olyan átfogó, pontos és követhető történelemleckét ad a modern kori Izrael állam történelméről, amilyenre akárhány ismeretterjesztő műsor sem képes! Hogyan férhet mindez egyetlen kötetbe, mégha a Breaking News ezerötvenhat oldal terjedelmű is?
Schätzing művének valódi erőssége a mesélés és az információcsepegtetés tudománya. A kerettörténet 1927-ben, vagyis Izrael későbbi államterületének egyik első betelepülési hullámával kezdődik, egy tipikus, poros, sivatagszéli faluban, Kfar Málálban, a Sharon síkságon. Ha ebből a szemszögből olvassuk, a kötet voltaképpen két eltérő hátterű bevándorló család három fiának története. Ők név szerint: Jehuda, az idealista kibucfarmer, Benjámin, a mind jobban radikalizálódó vallásos értelmiségi és Arik Scheinermann, vagyis Izrael későbbi miniszterelnöke, Ariel Sharon. Mindhárman komoly szerepet játszanak a részben az ő munkájukból születő, létéért harcoló és végül hozzájuk hasonló kétségekkel küzdő Izrael életében. Hármójuk kimondott és rejtett konfliktusai jól reprezentálják a világ egyik legfiatalabb országának főbb társadalmi töréspontjait.
A történet felépítése alkalmazkodik a korunkban divatos krimi-thriller irányvonalhoz, vagyis a lineáris szál mellé az író néha ötven-hetven évvel korábbi eseményeket emel be egy-egy fejezet erejéig. Ebből a szerkesztésmódból következik, hogy a tulajdonképpeni sztori szereplőit születésüktől halálukig, sőt, akár szüleik világra jöttétől a végkifejletig kísérhetjük.
Szükség is van erre a bravúrra, mivel a főszál nem különösebben izgalmas. Ennek elején a főhős, Tom Hagen közel-keleti konfliktusokra specializálódott harctéri sztártudósító. Igazi nagyágyú. Azonban nem csupán beszámol az eseményekről. Ha úgy véli, a látottakban nincs elég potenciál egy Pulitzer-díjhoz, nem habozik olyan helyzetet teremteni, amiről már megéri riportot készíteni. Már túl van karrierje zenitjén, és az öngyűlölettől átitatott, bukott, skandináv típusú nyomozóként találkozunk vele. Számos függőségtől szenved, poszttraumatikus stressz gyötri egy félresikerült afganisztáni akciója miatt, amelyben az ő hibájából emberek vesztették életüket. Gyakorlatilag minden kapcsolat nélkül vegetál, egyetlen rögeszméje a csúcsra való visszatérés. A szerencséje viszont elhagyta. Korábbi munkaadói leírták, mindössze egy hetedvonalbeli online hírportál alkalmazza közel-keleti tudósítóként.
A körülötte mind jobban besűrűsödő állóvizet kavarja fel korábbi fotósa és egyetlen hallgatólagos barátja, aki vele együtt zuhant a mélybe. A „két öreg” utolsó lehetősége egy kétes értékű adatokkal rendelkező ex-moszadügynök ajánlata. Alvilági adatszolgáltatójuk, Pini Silbermann, a drogfüggő hacker, aki korábban a Knesszet és a Shin Bét, vagyis az Izraeli Nemzetbiztonsági Hivatal levelezését felügyelte. Ő minden kezei közt átfutó levélről titkos másolatot készített. Állítása szerint vásárlói mindössze ötvenezer dollárért olyan titkok birtokába juthatnak, melyekkel évekre biztosíthatják helyüket a világ politikai újságíróinak elitjében. Azonban ez az üzlet sem váltja be a hozzá fűzött reményeket. Karnyújtásnyira a várva várt megváltó sikertől a riporter ismét „Breaking News” nélkül marad.
Tom Hagen végső kétségbeesésében, régi módszerét alkalmazva, blöffölni kezd. Korábbi alkalmazójának, egy berlini kiadónak emailt küld arról, hogy olyan információk birtokába jutott az Izraeli Nemzetbiztonsági Hivatal titkos dokumentumaiból, melyek leleplezésével Izrael nemzetközi megítélése alapvetően meg fog változni. Pechére üzenete még berlini munkaadójáénál is komolyabb érdeklődést vált ki a radikális izraeli nacionalista csoportoknál és a tel-avivi Shin Bét központban, mivel üzenete fennakad ezek szűrőszerverein.
Élete ezen a ponton gyökeres fordulatot vesz. Korábbi, önsajnálattal átitatott tespedtségét az életért folytatott harc váltja fel. „Most nincs ideje ezen tűnődni, a parkoló autók és motorok között cikázik, a kocsmák, a zene, a nevetés lassan elmarad mögötte, csak a pisztolylövések maradnak meg a zajból. Még mindig a sarkában vannak.[…] Mert lehallgatták. Ilyen egyszerű, ennyire nevetségesen egyszerű. Lehallgatták és bemérték. Ha pedig be tudnak mérni, akkor most is tudják, hogy… Pánikszerűen matat a mobilja után, és ahogy kikapcsolja, kicsúszik a kezéből, és az utca kövére koppan. Az alak a tér közepén elindul felé.”
A három férfi és Tom Hagen történetében Sharon elnök halála a kapcsolódási pont. Ariel Sharon egész életében harcolt, hogy megvédje népének azt a földdarabot, melyet Isten vagy a globális politika nekik juttatott. A világ azonban változik. Az elmúlt évtizedekben a Közel-Kelet arab lakossága mind anyagi, mind katonai téren megerősödött. Izrael jelenlegi megosztott állapotában már korántsem lehet biztos abban, hogy egy újabb háborúban olyan elsöprő diadalt arathat, mint a hatnapos háború idején.
A szerző a politikai-gazdasági-vallási törésvonalak mentén emeli be a világszerte elismert és rettegett Moszad különféle, néha már-már misztikus ügyosztályainak szereplőit. Ők elvben arra tesznek esküt, hogy Izraelt minden áron megvédik, mégis egészen eltérően látják a hazájukat fenyegető veszélyeket, sőt Izrael államot is. Ugyanis módszereikben és törzsállományukban apránként mind messzebbre kerültek az alapításukkor kijelölt céloktól. A történet idejére fokozatosan a Moszad alegységeibe is utat találtak a bibliai területek visszahódítását óhajtó vallásos ügynökök (Erec Izrael hívei), akik gyengeségként élik meg hazájuk Sínai-félszigetről való kivonulását, és akár országuk végromlását kockáztatva is fenn akarják annak ószövetségbeli határait.
Frank Schätzing regénye többrétegű. Így egyformán érdekes olvasmány az összeesküvés-elméletek és a thrillerek rajongóinak, ugyanakkor azoknak is, akik inkább politikusok fiktív életrajza iránt érdeklődnek. A kötet érdekessége, hogy bár Izrael létrejöttéről, Palesztinával viselt háborújáról a legtöbb magyar ember rendelkezik valamiféle tudással és véleménnyel, mégis elenyészően kevés olyan regény vagy akár szakkönyv jelent meg hazánkban, melyből átfogó képet nyerhetnénk a problémáról. Ezt a hiányt igyekszik pótolni a könnyed irodalom kategóriájában a Breaking News.
Tóth Mihály
Frank Schätzing Breaking News – A Saron-merénylet nyomában. Athenaeum Kiadó, 2016.