Szemben a trenddel? – Kemény Lili Madaram verseskötetének bemutatója
Szép számban gyűlt össze a közönség a Budapest szívében található Kalicka Bisztróban, ahol – mintegy a hivatalos bemutató főpróbájaként – első ízben prezentálták a fiatal költőnő, Kemény Lili Madaram című debütáló kötetét.
Szemben a trenddel?

Fehér Renátó először a pályakezdésről, a Sárvári Diákírók-Diákköltők Országos Találkozójáról faggatta Kemény Lilit, ahol egyébként mind a kettejükre korán felfigyelt a szakma (Lásd: A sárvári díjazottak írásai – Kemény Lili verse). Majd szó esett a Körhinta Kör nevű fiatal költőcsoportról (lásd: Játszmák spontán Körhintán, avagy egy titkos állatfaj esete a vad ellenzékiség), melynek ugyancsak mind Kemény Lili, mind pedig Fehér Renátó tagja. Az ifjú költőnő elmondta, hogy mindössze tizennégy éves volt, mikor beléphetett e körbe, ám már ekkor igyekezett komolyan venni a szakmát és megfelelni a vele szemben támasztott elvárásoknak. A Körhinta Kört többek között szokás az immár feloszlott Telep Csoport egyik utódjának is tekinteni a fiatal magyar irodalmi diskurzuson belül, arra a kérdésre azonban, hogy Kemény Lili mennyire tekinti magát egy új, a Telep által megkezdett hagyomány folytatójának, mindenképpen nehéz válaszolnia, még akkor is, ha költészetéből egyértelműen kimutatható valamiféle Telep-hatás, miként az jellemző a Körhinta Kör és a JAK fiatal szerzőire.

Fehér Renátó arról is faggatta a költőnőt, hogyan tud egyszerre több művészeti ágban tevékenykedni, hogyan ötvözi vagy különíti el egymástól azokat. Hiszen Kemény Lili jelenleg a Színház- és Filmművészeti Egyetem elsőéves, filmrendező szakos hallgatója, emellett testvérével közösen alkotják a Kisszínes Zenekart, valamint rajzol, tehát, ha nem is professzionális szinten, de képzőművészettel is foglalkozik. A szerző válasza az volt, hogy e különböző művészeti tevékenységeket igyekszik egymástól teljesen külön kezelni, filmrendező-tanonci énje semmiképp sem keverhető össze költői vagy zenészi-előadói énjével.

Az alig több mint egyórás estnek vitathatatlanul erénye volt, hogy a viszonylag szűk időkeretet legalább annyi felolvasás, mint amennyi beszélgetés töltötte ki, a mintegy negyven verset tartalmazó, rövid első kötetből legalább húszat felolvasott a szerző. A közönség részéről az est mindenképpen osztatlan sikernek könyvelhető el, pláne, hogy Fehér Renátó kiemelte: ez alkalommal mindössze afféle nyilvános főpróbáról volt szó, hiszen a kötet nagyobb volumenű, hivatalos, a kiadó által szervezett bemutatójára csupán november 28-án kerül majd sor a Hadik Kávéházban.
Kántás Balázs
Fotók: Hegedűs János