Líra sci-fi
Új költői hang, avagy tudományos-fantasztikus vers – jellemezhetjük Papp Attila Zsolt költőnek, a Helikon szerkesztőjének legújabb alkotásait, amelyekből a Bretter György Irodalmi Körön kaphattak ízelítőt az irodalom művelői és kedvelői.
Sci-fi versben
A korábbi A dél kísértése, valamint a Fogadó a senki földjén című köteteihez képest Papp Attila Zsolt új vonallal kísérletezik, s ezt műfajilag lírai sci-fiként lehetne behatárolni – jellemezte Szántai János író az est vendégének szövegeit. Szántai a moderátor szerepét vállalva kitért Papp Attila művészi pályájára, amelynek kapcsán hangsúlyozta: a szerző nem írja túl magát, mégis nagyon jó költő. Olyan egyedi hanggal rendelkezik, amilyennel kevesen a kortárs magyar irodalomban.
A meghívott ezután elárulta: mindig is vonzódott a sci-fi irodalomhoz – a költészet és a fantasztikum között szoros kapcsolatot vél felfedezni. Azzal azonban nem ért egyet, hogy sok köze lenne a science-hez, vagyis a tudományhoz, mivel ismeretei ezen téren általában három lépés hátrányban vannak.
A román kortársak elítélik a formát?
Szántai szerint a tudományos-fantasztikus irodalom (líra) Papp Attilánál a költészet tudományának boncolgatásában is megmutatkozik. Irodalmunkban ez nem ritkaság, hiszen olyan nagy költők is szívesen elmerültek e kérdésben, mint Tandori Dezső. Papp Attila Zsolt versei azonban sokkal szikárabbak.
Ennek kapcsán a beszélgetés a – magukat 2000-eseknek nevező – kortárs román szerzőkre is kitért. Ők műfordítások révén meglepődve tapasztalták, hogy magyar céhtársaik általában a metrikai formákban való költői beszédet részesítik előnyben. A mai román líra alkotói ezzel szemben előszeretettel fejezik ki mondanivalójukat szabad versben, többnyire ómódinak minősítve a kötött költői formákat.
A meghívott elmondásából megtudhattuk: egy bukaresti fellépés alkalmával ő és más költőtársai is szembesültek ezzel e lírai nézetkülönbséggel. Papp Attila Zsolt egyik fajta verselési módot sem tartja különbnek a másiknál, ő úgy látja, hogy a magyarok inkább az európai hagyományokat követik, hiszen azokban az ógörögöktől Villonon át a dekadensekig túlsúlyban van a metrikai forma. A román kortársak ezzel szemben a brit–amerikai irodalom tradícióihoz kívánnak igazodni.
A közéleti líra
A költő Papp Attila Zsolt jeles publicista is – mégpedig a konzervatív újságírás művelője. Szántai rákérdezett: hogyan befolyásolja ez verseit, miként kapcsolódik egymáshoz e két alkotói területe. Papp Attila Zsolt úgy vélte, hogy esetében a publicisztika és a líra két jól elkülönülő, szuverén világ, amelyek remekül megvannak egymás nélkül is.
A versek tartalmi elemzése során felmerült, hogy azok egyes motívumai – mint például a Hold – kapcsán nehéz elkerülni a költő közhelyeket. Papp Attila Zsolt azonban nem a megszokott értelemben használja ezeket a képeket. Szövegeiből kiderül, hogy számára a Hold egy természetes létközeg, akárcsak a miénk. Erre világít rá „A világ, mint Föld az égen” perspektívája. „A Hold az a fajta fiktív dolog, ahol minden lejátszódhat” – fogalmazta meg a költő.
Karácsonyi Zsolt költő, a Helikon főszerkesztő-helyettese szerint ilyen jellegű motívumok más költőknél is előfordulnak, nincs ebben semmi különös.
Jobb irodalomkritikus, mint költő
Bréda Ferenc költő, író, esztéta talált kivetnivalót is a meghívott írásaiban. Ő úgy gondolja, Papp Attila Zsolt jobb irodalomtörténész, esztéta, mint költő. Szerinte nincs sok „csízió”, technika a verseiben, kevés költői eszközzel él, szövegei szűkölködnek metaforákban, jelzőkben. Leginkább a költői kérdésre, a retorikára épít, aminek következtében nagyon hangzatosak a versei.
„Nem varázsol el, de tetszik” – vélekedett Bréda.
Karácsonyi Zsolt ezzel nem értett egyet: a formai és stilisztikai jegyek használata a költőnél szándékos és megfontolt.
Szilágyi István író, a Helikon főszerkesztője sem osztotta Bréda véleményét. Ő magányos költőnek tartja Papp Attilát mindabban, amit művel. „A vers iratja meg magát; akkor ír, amikor nem lehet nem megírni” – jellemezte az est vendégét, hozzátéve, hogy épp ezért nehéz is az a művészi út, amelyet választott.
Ha azonban sikerül rajta végigmennie, nagy jövőt jósol neki.
Varga Melinda