Félsziget, a maximális szórakozás
Omega, Europe, Phoenix, Anima Sound System, Pokolgép, Charlie, népzene, színház, filmek, testfestés, extrém sportok kulcsszavakkal lehetne jellemezni az idei Félsziget Fesztivált.
A nyolcadik alkalommal szervezett rendezvény idén büszkélkedhet a legváltozatosabb programfelhozatallal, az érdeklődők számát tekintve is felülmúlta a tavalyi évet. – Varga Melinda beszámolója Oroszhegyi Tünde fotóival
Félsziget,
a maximális szórakozás
Mintegy hetven koncertet hallgathattunk végig, harminc sportág között lehetett válogatni, 1700 sátrat húztak fel a sátortáborban, a fesztivál első három napján 310 hektoliter sör, 240 hektoliter üdítő és 130 hektoliter víz fogyott el, naponta tizenöt- tizenhétezer résztvevő kapcsolódott be a szórakoztató programokba. Ezek a számadatok kissé sokkolónak tűnhetnek egy erdélyi fesztiválhoz képest. Ám a Félsziget nyolc év alatt Közép-Kelet Európa legnépszerűbb szórakoztató fesztiváljává nőtte ki magát. Fülöp Zoltán, a Sziget Kft. projektmenedzsere szerint a rendezvény a koncertek felhozatalát tekintve versenybe szállhat a nyugat-európai fesztiválokkal is. Büszkén számolt be arról, hogy több neves zenei ügynökség keresi fel, és számol be a koncertturnékról, számot tartva a Félszigeten való fellépésekre is.
Idén a klasszikus rock, a metál, az elektronikus zene, a népzene, az alternatív műfaj kapott helyet a zenei programban, több neves együttes közreműködésével.
Ki kell emelnünk az amerikai Korn zenekar produkcióját, akik először koncerteznek Romániában óriási sikerrel, valamint az Europe svéd együttest. Ők már négy évvel ezelőtt is részt vettek a rendezvényen, a közönség most is lelkesedve fogadta őket.
A legizgalmasabb koncert, amely nemcsak a fiatal generációnak szólt, az Omegáé volt.
Az veterán rocklegenda mintegy tizenhétezer embert mozgatott meg, a tizenéves tinédzserektől a zenekarral egyidős rajongókig mindenki tombolt. Nem is csoda, hiszen az Omega olyan frissen lépett színpadra, mint újkorában, az energikus stílus, a színpadi virtuozitás pedig csak fokozta a rajongók jókedvét. A Petróleumlámpa híres dallamaival kezdtek, de végighallgathattuk a közismert Lénát, Ezüstesőt, Nyári éjek asszonyát, Napot hoztam,csillagot zenedarabokat is. A végén pedig csodálatos tűzijáték és a ráadásszám, a Gyöngyhajú lány kápráztatta el a rajongókat.
Izgalmas pontnak bizonyultak a népzenei produkciók is, amely az ilyen jellegű fesztiválokon nem szokott igazán népszerűre sikerülni. A Félsziget azonban ebben is sikert aratott. A Szászcsávási, Kalotaszegi zenekarok és a Palatka Band igencsak színes repertoárral érkezett, amellyel táncra lehetett perdíteni a fiatalokat is, valamint néhány kulisszatitkot is elárultak magukról a zenészek. Varga István, a Kalotaszegi Zenekar prímása nemcsak népi ritmusoknak hódol, nagyon szereti a rockzenét is, így örült, hogy belekóstolhat ő is a fesztivál felhozatalába. A zenekar tagjai Európa-szerte ismertek, többen közülük rendszeresen zenélnek külföldön is.
Említést kell tennünk a Művésztelep programjáról is, ahol színházi előadásokat, a TIFF és az Alternatív Rövidfilmfesztivál alkotásait tekinthették meg az érdeklődők.
A színházi műsorból izgalmasnak bizonyult Kolcsár József sepsiszentgyörgyi színművész Zabhegyező egyéni előadása J.D. Salinger nyomán, valamint a Bukarestből meghívott Drum Up darab, amelyet a Drum Up társulat mutat be szabadtéren. Az utóbbi produkcióba a nézők is belekapcsolódhattak. Szombaton az És a zongoristával ki táncol? táncszínházi előadásba lehetett belekóstolni, Czári Baczó Tünde koreográfus rendezésében. Vasárnap, a Félsziget zárónapján a Kolozsvári Magyar Állami Színház a Kövekkel a Zsebében darabját nézhették meg, Bíró József és Hatházi András alakításában és Keresztes Attila rendezésében.
Mindezek mellett utcai színházra is sor került, a brassói Tupeu Crew break dance együttessel, a Bordás Attila rendező-koreográfus által vezetett csapat valósággal beleépült a Félsziget arculatába, minden nap izgalmas produkciókat találtak ki.
A fesztiválon népszerűnek bizonyultak az extrém sportok, a kajakozás, az íjazás, a testfestés is.
Fontos kiemelnünk azt is, hogy idén mintegy nyolc százalék külföldi táborlakó érkezett, többségük magyarországi, britt, szerb, német származású fiatal. Bodor László szerint az idei rendezvény ilyen tekintetben multikulturális jellegű is volt.
Az igazgató és a szervezők örültek a sikeres fesztiválnak és jövőre is hasonló érdeklődésre és változatos programra számítanak.
Varga Melinda