"…Mert kezdet nincs, csak folytatás van”
A zsűri tagjai között pedig nem akárkiket, de szűkebb pátriánk legjelesebb költőit, íróit, magyartanárait köszönthettük, köztük Weinrauch Katalin költőt, gyermekírót, a magyar kultúra lovagját, Gulácsy Évát, a Munkácsi Szent István Líceum magyartanárát, Kovács Tündét, az Ungvári Pedegógus-továbbképző Intézet beregszászi fiókintézetének munkatársát.
"…Mert kezdet nincs, csak folytatás van”
Kovács Vilmos-szavalóverseny Gáton
Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség és az Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetség fele-fele arányban állta, míg a gyerekeknek szánt könyvjutalmat a Kárpátaljai Magyar Pedagógusszövetség és a Magyar Értelmiségiek Kárpátaljai Közössége biztosította. Ráadásként a KMKSZ jóvoltából a verseny legjobbjai Prófusz Marianna népművész szőtteseit is ajándékba kapták, a zsűri tagjai között pedig nem akárkiket, de szűkebb pátriánk legjelesebb költőit, íróit, magyartanárait köszönthettük, köztük Weinrauch Katalin költőt, gyermekírót, a magyar kultúra lovagját, Gulácsy Évát, a Munkácsi Szent István Líceum magyartanárát, Kovács Tündét, az Ungvári Pedegógus-továbbképző Intézet beregszászi fiókintézetének munkatársát. A szavalóversenyen részt vettek a Ficseri gyermekstúdió, a Nagyberegi Református Líceum, a Munkácsi Szent István Líceum, a Bethlen Gábor Beregszászi Magyar Gimnázium tanulói, illetve képviseltették magukat Beregszász és a magyar járás magyar iskolái is. A rendezvényre közel 70 résztvevő jelentkezett, ami számadataiban is a „magas nívót” sugallta.
A rendezvény hivatalos részében a himnuszok elhangzását követően a megjelenteket, Sin Józsefet, a Beregszászi Járási Közigazgatási Hivatal elnökhelyettesét, a KMKSZ Beregszászi Középszintű Szervezetének elnökét, a rendezvény egyik fő támogatóját, Braun Bélát, a Beregszászi Járási Tanács és az UMDSZ járási szervezetének alelnökét, Riskó Mártát, a KMPSZ alelnökét, Medvigy István megyei képviselőt, az UMDSZ elnökségi tagját, Selczer Károly beregszászi konzult, Dupka Györgyöt, a MÉKK elnökét, Lőrinc Bélát, Gát polgármesterét, Szilágyi Károly református lelkészt Román Erika iskolaigazgató köszöntötte.
Kovács Vilmos életútjáról és jelentőségéről Kenyeres Mária, a Fáklya irodalmi és művészeti stúdió – társadalmi szervezet elnöke beszélt.
Varga Róbert, a Beregszászi Zrínyi Ilona Középiskola 6. A osztályos tanulója, a Bóbita tagja elszavalta Kovács Vilmos Verecke című versét, majd a kárpátaljai irodalom úttörőjének jelentőségéről – mint az igazság és az emberség megtestesítőjéről, a polgárjogi harcosról – Sin József osztotta meg gondolatait a jelenlévőkkel. Medvigy István is méltatta a rendezvény jelentőségét, sok ajándékot és sikeres szereplést kívánt a versenyzőknek.
Riskó Márta, a KMPSZ alelnöke Kovács Vilmos Holnap is élünk című regényének üzenetéről szólt, kiemelve annak kárpátaljai és magyarországi jelentőségét. A gáti költőt – mint embert, a töretlen jellemet, az igazság és a kárpátaljai magyarság érdekei mellett kiálló példaképet idézte a hallgatóság elé.
Selczer Károly konzul Kovács Vilmos Verecke című versét a Himnusz, a Szózat és a Nem tudhatom Radnóti-vers magasságába emelte hangsúlyozva, hogy mennyire keveset tud az anyaország a határon kívül rekedt közösségek irodalmáról. Mint mondta, az elszakított nemzetrész kultúráját csak benne élve, vele egy levegőt belélegezve lehet megérteni és megfelelően értékelni. A Beregszászi Konzulátus három könyvjutalmat ajánlott fel a nem döntős helyezetteknek.
Szilágyi Károly Isten áldását kérte a rendezvényre, szervezőire és résztvevőire, a kárpátaljai magyarságra.
A gáti középiskola tanulóinak tolmácsolásában elhangzott az Újra szülőfalumban, a Vallani kell és a Verecke című Kovács Vilmos-vers, a Kárpátalja és a Keleti Kárpátok című dal.
A kétfordulós szavalóverseny eredményhirdetése előtt bemutatkozott a Fáklya irodalmi és művészeti stúdió, a jelenlévők megtekinthették Sin József Tavasz… Szerelem… Gyerekek… című fotókiállítását.
A gáti középiskola és a Fáklya dicsérő okleveleit, a KMPSZ és a MÉKK könyvjutalmát, a KMKSZ által felajánlott szőtteseket és az Emléklapokat Román Erika és Lőrincz Ágota szervezőtanár nyújtotta át a versenyzőknek.
A jelenlévők megkoszorúzták Kovács Vilmos emléktábláját, majd a négy kategória győztesei elszavalták a költő emléke előtt tisztelegve a II. forduló kötelező versét.
Ezután felnőttek és gyerekek jóízűen fogyasztották el az ebédet.
Senki nem tért haza üres kézzel: minden versenyző emléklapot és könyvjutalmat vihetett haza emlékül a szép és tartalmas nap végén.
Ha érdemjeggyel kellene értékelni a kárpátaljai magyarságszervezetek és a résztvevők gáti kiállását és összetartását, jelest adnék mindenkinek. Ez alkalommal bebizonyítottuk: tudunk együtt emlékezni. A hagyományokhoz hűen az idén harmadik alkalommal rendezték meg azt a szavalóversenyt Gáton, amely a kárpátaljai irodalom egyik legjelesebb képviselőjének, Kovács Vilmosnak állított emléket. A rendezvény megszervezését a Gáti Kovács Vilmos Középiskola és a Fáklya irodalmi és művészeti stúdió kezdeményezte, és mindannyiunk nagy örömére Kárpátalja meghatározó magyarságszervezetei egyként támogatták. A verseny anyagi fedezetét a
Kép és szöveg: Kenyeres Mária
Kapcsolódó:
Itt olvasható a többi pályamunka: http://www.irodalmijelen.hu/?q=taxonomy/term/117
A verseny legjobbjai az 1–3. osztályos korcsoportban: Mikó Alex (Dédai Általános Iskola), Kozma Marianna (Beregszászi 9. Számú Általános Iskola), Jakab Dániel (Nagymuzslyi Középiskola), Szajenkova Alexandra (Bátyúi Középiskola) és Svinga Dzsenovéva (Gáti Kovács Vilmos Középiskola) voltak, 4–6. osztály győteseiként Grica Zoltán (BMG),Lenyó Orsolya (Oroszi Általános Iskola) és Demkó Anikó (BMG) büszkélkedhettek.
Különdíjjal jutalmazták Lőrincz Ingrid (Gáti Kovács Vilmos Középiskola), Csernáti Gabriella (Jánosi Középiskola),Granilla Andrea (Benei Általános Iskola), Plesa Dalma (Nagymuzsalyi Középiskola), Ljasko Amanda (Dédai Általános Iskola), Juhász Ádám (Gáti Kovács Vilmos Középiskola) és Grica Alexandra (Nagybégányi Általános Iskola) teljesítményét.
A 7 –9. osztály dobogósai Bahus Csaba (Gáti Kovács Vilmos Középiskola), Mónus Dóra (Vári II. Rákóczi Ferenc Középiskola ésDér Lívia (Vári II. Rákóczi Ferenc Középiskola) lettek.
Őket követték a sorban: Salánki Judit (BMG) és Kamugya Nikolett (Nagymuzsalyi Középiskola), illetve Lőrincz Zsolt (Nagymuzsalyi Középiskola) és Híres Dóra (Dédai Általános Iskola).
A 10– 11 (12). Osztály csapatában kimagasló teljesítményt nyújtott Elek Attila (BMG), Hamar Viktória (BMG), Szabó Margit (Nagyberegi Református Líceum) és Füzes Gréta (BMG).
Különdíjat vehetett át Tóth Ferenc (Nagyberegi Református Líceum), Balla Gerorgina (Nagyberegi Református Líceum) és Homoki Gyula (BMG)