Az élet császára: a csemegepultos – Gerlóczy Márton
Gerlóczy Márton volt a Vámos-klub vendége január 8-án az Alexandra Pódiumon. Vámos Miklós szokása szerint érdektelen részletekből próbált kicsiholni valami izgalmat (mint regényeiben), Gerlóczy rezignáltan felelgetett, a közönség kacagott. Bunyevácz Tamás, a Gerlóczy-próza jeles ismerője az Irodalmi Jelen tényfeltáró telefonos kérdésére elmondta: "Majd' mindig ez van".
Az élet császára: a csemegepultos
Gerlóczy Márton
Mazochizmussal vegyes kíváncsisággal időről időre megnézem, hogy a szeretni valóan együgyűnek mutatkozó Vámos „lehetetlen” kérdéseivel mit hoz ki egyes írókból. Hiába titulálta csodagyereknek a húszévesen „sztáríróvá” vált Gerlóczyt (illetve saját magát is), a beszélgetés alatt végig feltűnően unatkozó pályatársa azzal hárította ezt, hogy egykor ugyan „lendületes, őszinte fiatal” volt, de manapság már otthonülő, koránfekvő, témáinak alaposan utána járó, szorgos iparos lett.
Miután megtudtuk, hogy Vámos Miklós Szűz csillagjegyű, arról faggatózott, miért nincs kiírva Gerlóczy honlapjára, hányadikán született 1981 augusztusában, s miért bánt el annyira első könyvében a Lauder iskolával? Hiszen Vámos leánya is oda járt, felismerte a mintául szolgáló pedagógusokat, s különösen fájlalta a magyartanár megbírálását. Akit utána eltávolítottak az intézményből, bökte ki az Igazolt hiányzás nagy leleplezője. Arra azonban nem tudott felelni, hogy az általa leírtak okozták-e az oktató menesztését. A közönség egyik tagja viszont elmondta, hogy valóban amiatt tanácsolták el onnét volt kollégáját részben. Milyen érdekes – nyugtázta Vámos –, hogy véletlenszerű összetételű közönségből tudták erre a választ. "Eltek intve attól, hogy ő az anyám, és valóban nem hívtam ide, valóban érdekes" – lépett ki egy pillanatra apátiájából a családi figyelemmel is kísért vendég. S mikor az került szóba később, hogy Újlipótvárosból Visegrádra, az Áprily-völgyben lévő dédszülői házba költözött Gerlóczy, szintén az édesanyja magyarázta el, miért vette fel Jékely Lajos rokonuk az Áprily művésznevet. Az ő alakja, Áprilynak a polcon sorakozó könyvei nagyban befolyásolták az ifjú írópalánta személyiségfejlődését, mikor túl akart lépni azon, hogy éppen melyik dombot gyújtsák fel pajtásaival.
Az Ulpius vezetője pedig fantáziát és pénzt látott, majd barátra lelt benne. És a debütáló regény harmincezres sikere után a harmadannyi eladást produkáló Váróterem sem tántorította el A Szabadok Testvérisége kiadásától. A 2008-as könyvhét sokak által várt újdonságának borítóját hosszasan dícsérte Vámos, s kiderült, maga a szerző tervezte azt, némileg a kiadó szándékai ellenében. De mennyivel izgalmasabb így, mintha a kalózruhába bújtatott író szerepelne az elején! A sikertelen egyetemi felvételije után egy évig tipográfusnak tanuló Vámost lenyűgözte a fedőlap ötletessége, az aljnyomat – melyen a gibraltári hajózási térkép egy részlete látható –, a könyvlapokon haladó hajó, kiemelte azonban a groteszk és antikva betűtípus ok szabálytalan keveredését is. El kellene menekülni innét – értettem egyet ebben a pillanatban Gerlóczyval, ő azonban azért menne el, hogy aztán visszatérhessen, gazdagodott önismerettel. "Ha nagyon távolra mentem, ott mélyebbre láttam az álmaimban. Ott sírni is tudok. Kubában feltárul minden, én megszűnök létezni, megkérdőjeleződöm, és tudok gondolkodni" – lepte meg a hallgatóságot. Vagy Provance-ban is szívesen venne egy házat, ha sok pénze lenne, hogy ott dolgozhasson.
A harmadik Gerlóczy-opusz népszerűségéről még nem közölt adatokat a kiadó, a külső szemlélőnek viszont úgy tűnik, mintha nem adtak volna bele apait-anyait a reklámozásába. Pedig az Ulpiusnál ahhoz nagyon értenek, hogy kell/lehet eladni valamit a sajtóban. Bächer Iván ugyan szép méltatást írt a Népszabadságban – mely Magyarország legnagyobb példányszámban megjelenő napilapja, tudatosította a megjelentekben Vámos, azt viszont nem tette hozzá –, az Ulpius istállójába tartozik Bächer is, vélhetőleg nyomatékosan megkérték.
"A 2008-as év méltatlanul kevéssé elismert regénye A Szabadok Testvérisége, ám a következő újra elérheti az első mű több tízezres eladási adatait" – erősítette meg kérdésemre Bunyevácz Tamás, a neves esztéta és Friends-kollektor. Hiszen elkészült és a könyvfesztiválra megjelenik a tervek szerint A csemegepultos naplója munkacímű újabb regény. Megszületéséhez az alkotó nem volt rest munkába állni több hónapra! Füstölt húst és lókészítményeket árult olykor napi 3-4 órán át a Nagycsarnokban, s nőkkel ismerkedett, hogy aztán megírhassa élményeit. Hőse elhatározza, hogy „egyedülálló lesz, mert azok sokat kufircolnak.” De az írónak a hússal való különös kapcsolata (a Borsodban hizlalt disznót ő forgatta telente a páclében) m ár-már a Taxidermiát idézte. Milyen lesz az új könyv? Az érdeklődők képet kaphatnak a hangulatából, epizódjaiból, ha megnézik a beszélgetés felvételét a Pax tévében.
Klein László
Gerlóczy Márton honlapja: www.gerloczymarton.hu