Ugrás a tartalomra

Verzió emberi jogi filmfesztivál Budapesten és Pécsen

Friss nemzetközi és hazai kortárs dokumentumfilmekkel, korai szovjet expedíciós filmekkel, valamint a II. világháború utáni évek magyar híradó- és rövidfilmjeivel várja a közönséget november 2. és 7. között a VII. Verzió Nemzetközi Emberi Jogi Dokumentumfilm Fesztivál, a főváros mellett idén már Pécsen is.

    Az idei válogatásba több mint 60 film került be a világ 28 országából, így a 2010-es program az elmúlt évekénél is erősebb lesz; a vetítéseknek a fővárosi Toldi mozi, Cirko-Gejzír Filmszínház és OSA Archívum, valamint a pécsi Apolló mozi ad otthont – mondta el a fesztivál csütörtöki sajtótájékoztatóján Budapesten Oksana Sarkisova programigazgató.
    A Nemzetközi Panoráma sorozata 30 filmet mutat be, ezeket egy kivételével először a Verzió keretében láthatja a magyar közönség. A programigazgató szerint friss, változatos témájú dokumentumfilmeket hívtak meg, melyek többek között a menekültproblémáról, afgán megasztárokról, a kínai vörös turizmusról, a gyermekházasságról vagy az űrturistákról szólnak.
    Oksana Sarkisova kiemelte a cannes-i filmfesztiválon is vetített, Panaszbíróság című kínai-francia filmet, amely kisemmizett kínai kisemberek sorsát dokumentálja. A kommuna gyermekei címmel a Verzióra is ellátogató Juliane Grossheim a szexuális szabadságot hirdető és a magántulajdont tagadó burgenlandi kommunában született gyermekek sorsát követi nyomon, míg a Jaffa – A narancs körbejár alkotói az izraeli–palesztin konfliktus gyökereit járják körül a gyümölcstermesztés irányából indulva.
    A Magyar Panoráma programjába 9 filmet válogatott be Báron György kurátor; a közönség többek között Mészáros Antónia, Csáki László, Takács Mária, Perényi Katalin és Kabay Barna munkáival ismerkedhet meg a Verzión.
    A Fesztivál keresztutak keretén belül a holland Movies that Matter a vendégfesztivál. A velük együttműködésben vetített filmek az emberi igazságtalanságokkal, jogsértésekkel, többek között nepáli, közel-keleti esetekkel foglalkoznak.
    A Verzió idén két retrospektív programot is kínál. A világ egyhatodán át: Szovjet expedíciós filmek 1926–1934 keretén belül az Orosz Állami Film- és Fotóarchívumban őrzött korai szovjet expedíciós filmeket fedezhet fel a közönség. Az egykori alkotók olyan távoli tájaira viszik a nézőt, mint a Pamír, a Kaukázus, Közép-Ázsia, Szibéria, Távol-Kelet, a birobidzsani és krími zsidó települések.
    "...és átvették a hatalmat" címmel Surányi Vera és Varga Balázs filmtörténészek az 1945 és 1949 közötti magyar híradó-, dokumentum- és rövidfilmekből állítottak össze eddig példa nélküli válogatást. Mint Surányi Vera emlékeztetett, a II. világháborút követő éveken érezhető az átmenet a diktatúrába: kezdetben a vizuális tudósításokban akár templomépületek vagy amerikai katonatisztek is feltűnhettek, később azonban már – a kommunista pártvezetők szónoklatain kívül – a megszólalók szavait is a kommentátor foglalta össze.
    Kövecsi Anikó programkoordinátor a Verzió kísérőrendezvényeiről számolt be: A sokarcú Svájc fotókiállítás képei Lugano, Lausanne és Bern bevándorlóinak életét idézik fel a Toldi moziban, míg az OSA Archívum Vizuális Laboratóriuma a dokumentumfilm-készítés kérdéseivel ismerteti meg az érdeklődőket.
    A Verzió diákfesztiváljára az őszi szünet miatt november 8. és 10. között kerül sor; a fiatalokat öt film, valamint feldolgozó beszélgetések, programok várják a Toldi moziban.
    A fesztivál immár Pécsen, Európa egyik idei kulturális fővárosában is kínál programokat: az Apolló mozi közönsége hat filmmel találkozhat.
    A Verzió Film Alapítvány és az OSA Archívum szervezte seregszemlén a legjobb filmnek járó díjat idén is a közönség adja; az alkotók 1500 euróval gazdagodhatnak az OSA felajánlásából.
    A fesztivál részletes programját a www.verzio.org honlapon találhatják meg az érdeklődők. (MTI)