Szász János filmrendező vehette át a hét éve elhunyt film- és televíziós rendező emlékére alapított Fehér György-díjat csütörtökön este a budapesti Toldi Moziban. Fehér Györgyről ötödik éve emlékeznek meg ünnepséggel egykori barátai és pályatársai.
A szakma a róla elnevezett díjjal minden évben egy olyan alkotót jutalmaz, akinek munkásságában ugyanaz az értékteremtő, megalkuvást nem ismerő alkotóerő és humanizmus jelenik meg, mint ami a neves rendezőt jellemezte – mondta a Fehér György születésének hetvenedik évfordulóján rendezett díjátadó est szervezője az MTI-nek.
Gerő Péter tájékoztatása szerint a zsűri idén egy játékfilmrendezőt kívánt jutalmazni az elismeréssel. A jelöltek között Szász János mellett Janisch Attila és Fliegauf Benedek neve is szerepelt. A díjat, Fazakas Tibor festőművész alkotását Szász János – többek között a Szédülés, a Woyzeck, a Witman fiúk és az Ópium – Egy elmebeteg nő naplója című filmek alkotója – Lénárt István színésztől, a zsűri korelnökétől és Port Ferenctől, a Budapest Film vezérigazgatójától vette át. Az ünnepség részeként a szervezők az alkotás két szereplője, Bánsági Ildikó és Derzsi János jelenlétében levetítik Fehér György Szenvedély című játékfilmjét.
A szakmai zsűri állandó tagjai – Lénárt István, Szolnoki András televíziós gyártásvezető, szerkesztő, valamint Radó Gyula és Gerő Péter rendező – mellett ebben az esztendőben Kardos Sándor operatőr, Port Ferenc, továbbá Szinetár Miklós és Bánki Iván rendező vett részt a grémium munkájában.
Az elismerés névadója, a Balázs Béla-díjas Fehér György 1939. február 12-én Budapesten született, nevéhez fűződik József Attila életútjának televíziós feldolgozása. Első játékfilmje, a Szürkület (1990) különdíjat kapott a 22. Magyar Filmszemlén. Az 1998-ban készült Szenvedély című játékfilmje a 29. Magyar Filmszemlén elnyerte a játék-, kísérleti- és kisjátékfilmes zsűri fődíját, a legjobb rendező díját és számos egyéb elismerést. A csütörtöki díjátadó rendezvényt az Oktatási és Kulturális Minisztérium és a FilmJus támogatta. (MTI)