Ugrás a tartalomra

Sikeres volt a Tiziano-kiállítás Pécsett

Sikeres volt a Tiziano-kiállítás a baranyai megyeszékhelyen: a Madonnára és a restaurálásának folyamatát ábrázoló tablókra kevesebb mint egy hónap alatt csaknem háromezren voltak kíváncsiak – közölte a péntekig látható tárlatnak helyet adó Művészetek és Irodalom Háza igazgatója.

Kőhalmi Andrea elmondta: nemcsak a baranyai megyeszékhelyről, hanem Budapestről, Győrből, Kecskemétről, Miskolcról és Veszprémből is érkeztek érdeklődők, sőt, a szervezők olasz, valamint német turistacsoportokat is fogadtak.
Az igazgató szólt arról, hogy a Művészetek Háza szombaton este reneszánsz ünnepség keretében "búcsúztatja el" a képet. Az épület külső homlokzatára gigantikus fényfreskót vetítenek, az intézmény helyiségeiben pedig interaktív videoinstallációkat, filmvetítést, s egyebek mellett zenés-táncos rendezvényeket tartanak.
A Mária gyermekével és Szent Pállal című kép ismeretlen olasz mester alkotásaként sokáig egy pécsi lakás falát díszítette, majd 2005-ben a Nagyházi Galéria aukcióján bukkant fel és 140 millió forintos áron kelt el. Pénzben kifejezhető értékét ma 1,4 milliárd forintra becsülik.
A művész saját kezű változtatásai sorát kimutató – azóta készült – röntgenfelvételek, továbbá a leltári leírás, ami bizonyítja, hogy a kép a XVII–XVIII. században Tiziano Vecellio (1488/90-1576) műveként számon tartva a modenai hercegi gyűjtemény kincsei közé tartozott, igazolta a Szépművészeti Múzeum művészettörténészét, Tátrai Vilmost, aki elsőként mondta ki, hogy a Madonna valószínűleg Tiziano alkotása.
A ma magángyűjtő tulajdonát képező, a Szépművészeti Múzeumban letétbe helyezett festmény művészi értékét tekintve a legjelentősebb az elmúlt fél évszázadban Magyarországon előkerült műkincsek között, és Pécs az első vidéki város, ahol kiállították a múzeum és a pécsi Művészetek Háza között kialakult jó kapcsolatnak köszönhetően. (MTI)