Ugrás a tartalomra

Pénteken avatják fel El Kazovszkij képzőművész síremlékét

Pénteken avatják fel a két éve elhunyt Kossuth-díjas festőművész,  El Kazovszkij síremlékét Budapesten, a Farkasréti temető ötös parcellájában.

    Mint azt Siklós Péter, az El Kazovszkij Alapítvány kuratóriumának elnöke az MTI-nek elmondta, a művész édesanyjával, a hagyatékát is gondozó Irina Putolovával együtt állítják a sírkövet a 2008 nyarán, 60 évesen elhunyt El Kazovszkij elmékére.
    A 16 órakor kezdődő síremlékavatáson Nádasdy Ádám nyelvtudós, költő, Babérkoszorú-díjas műfordító mond beszédet és a ProFun kórus Mozart-műveket énekel.
    A síremléket Kő Pál Kossuth-díjas szobrász tanítványa, Toronya Laura készítette el. Domborművet faragott a rusicai márványlapra, amelyen két görög oszlopot timpanon zár le, az oszlopok közti mezőben El Kazovszkij visszatérő motívumaiból komponált az alkotó: előtérben ül a kutya, a kanyargós, cikcakkos út egy stilizált görög szentélyhez vezet, kétoldalt egy-egy ciprus és a távolban is ezek a mediterrán fák látszanak - tette hozzá a kuratórium elnöke.
     Siklós Péter elárulta: Irina Putolova azon is munkálkodik, hogy gyermeke orosz nyelvű költészetét is megismerje a nagyközönség. Moszkvában hamarosan napvilágot lát a kötet, a Magvető Kiadónál pedig tervbe vették, hogy El Kazovszkij válogatott verseiből megjelentetnek egy könyvre valót magyar fordításban.
    El Kazovszkij a legjelentősebb kortárs magyar képzőművészek közé tartozott. 1948-ban született Leningrádban (ma Szentpétervár) Jelena Kazovszkaja néven. Az orosz származású festőművész, grafikus, díszlet- és jelmeztervező 1965-től élt Magyarországon, 1977-ben szerzett diplomát a Magyar Képzőművészeti Főiskola festő szakán, Kádár György és Kokas Ignác voltak a mesterei.
    Képein állandó jelentésű motívumokat használt, s ezeket a görög mitológiából merítette. Magyarországon jeles közgyűjtemények, többek között a Magyar Nemzeti Galéria és a székesfehérvári Szent István király Múzeum őrzi El Kazovszkij műveit, de megtalálhatók alkotásai osztrák és lengyel galériákban, múzeumokban, valamint magángyűjteményekben.
    Siklós Péter tájékoztatása szerint az El Kazovszkij Alapítvány létrehozását még maga a művész határozta el, részt vett a kuratórium tagjainak kiválasztásában, felkérésében, de halála miatt az alapító végül El Kazovszkij édesanyja, egyben örököse, Irina Putolova lett. (MTI)

 

Kép: elkazovszkij.hu