Ország Lili festő, grafikus, bábtervező alkotásaiból nyílik kiállítás a győri Városi Művészeti Múzeum Váczy Péter Gyűjteményében január 20-án – közölték a szervezők.
A március 6-ig látható tárlaton az Ungváron született művésznő azon munkáival ismerkedhet meg a közönség, amelyeket a huszadik század magyar képzőművészetét bemutató győri Vasilescu Gyűjteményben őriznek.
A gyűjtemény állandó kiállításon szereplő darabjai mellett a Városi Művészeti Múzeum raktára számos érdekes, a nagyközönség számára csupán időszaki kiállításokon látható alkotással rendelkezik. A múzeum tárlata ebből az anyagból mutat be válogatást, amelyben Ország Lili jól ismert Labirintus-festményei mellett feltűnnek a művésznő papír kollázsai, meseillusztrációi és az Állami Bábszínház tervezőjeként készített bábtervei is – írják a tárlat ajánlójában.
Ország Lili 1926. augusztus 8-án született Ungváron. A budapesti Képzőművészeti Főiskolán Szőnyi István, Berény Róbert és Szentiványi Lajos növendékeként tanult. 1950–54-ben, majd 1960-tól haláláig a budapesti Állami Bábszínház báb- és díszlettervezője volt. A hatvanas években állított ki először, egyéni kiállítása volt Izraelben (1966) és Olaszországban (1969), nagyobb anyaggal szerepelt Lengyelországban és Jugoszláviában.
Visszatérő motívumai az ősi, történelmi múlt, a letűnt kultúrák tárgyi-szellemi maradványai, töredékei, az enyészetté vált, fényes múltat idéző romvárosok. Fő műve a szürrealitás és szimbólumsugalló jelképiség elemeit egyesítő olajmonotípia sorozat (Requiem 7 képben, elpusztult emberek és városok emlékére) és a városmetamorfózis képei. Egész életművének összegzését, a 48 táblából álló Labirintus-sorozatot a művész 1978-as halála után mutatták be először a Műcsarnokban. (MTI)