Ugrás a tartalomra

Négyéves a MODEM

2006. szeptember 25-én nyitotta meg kapuit a MODEM. Az azóta eltelt időszak legfontosabb eredményeiről és tapasztalatairól, az épület fejlesztéséről, valamint a következő időszak terveiről Gulyás Gábor igazgató tartott beszámolót a sajtó képviselőinek a MODEM kávézójában.

A tájékoztatón Gulyás Gábor elmondta, hogy Debrecen önkormányzata – melytől a megbízást négy évvel ezelőtt kapta – azzal a szándékkal hozta létre a MODEM-et, hogy a régióhoz méltó, országos hatású és a határokon túl is ismert kiállítóhelyként pozícionálja magát az intézmény. Ehhez első lépésként letétbe vett a város 400 művet (mintegy 5 milliárd forint értékben) az Antal–Lusztig-gyűjteményből, ami az ambiciózus elképzelés fedezeteként működött. Ettől függetlenül a kiállítóhely időszaki tárlatoknak ad helyet: eddig 57 kiállítást rendeztek, és 27 katalógust adtak ki. Legközelebbi kiállításuk újabb válogatás lesz az Antal–Lusztig-gyűjtemény anyagából (nem csupán a letéti, hanem a teljes anyagból), „Hét toronyba zárva – Melankólia a modern magyar művészetben” címmel.

Az időszaki kiállítások rendezésére, válogatására többnyire vendégkurátorokat kérnek fel, az adott téma szakértőit. Eddig 25 vendégkurátorral dolgoztak. A kortárs és a modern irányzatokra koncentrálnak, köztük a konceptuális művészet is helyet kap: a jelenleg épp látogatható két tárlat (Német Hajnal és Panaramenko) is ide sorolandó, s Joseph Beuys kiállításának előkészítésén is dolgoznak.

A kiállítások mellé kísérőprogramokat is szervez a Modem, valamint múzeumpedagógiai foglalkozásokat is tartanak, s szakkörök működnek a különböző korosztályok számára, és nyári táborokat, koncerteket is szerveznek.

Gulyás Gábor értékelése szerint meghatározó szerepe van ma már a Modemnek a magyar kiállítóhelyek között. Olyan kiállításokat rendeznek, amelyekkel bele tudnak szólni a kánon formálódásába is (Bukta Imre, Aba-Novák vagy Berszán Zsolt bemutatását is ilyennek találja). A műtárgy-kereskedelem és más, nagy kiállítóhelyek, múzeumok érdeklődése ezt egyértelműen alátámasztja.

2009-ben kezdett a Modem saját gyűjteményének kialakításába, jelenleg a művek száma eléri a százat.

Bár az épület építészetileg és térformálásban professzionális munka, a használat során tovább fejlesztik: berendezési tárgyakat csináltattak, a belső udvarban színpad létesült, ebben az évben pedig egy multifunkcionális termet alakítanak ki kisebb konferenciákhoz, koncertekhez, valamint teraszt a dohányzók számára. Kicserélik továbbá a bejárati ajtót forgóajtóra, s egy totemoszlop is készül a bejárat elé, hogy a Kölcsey Központtal és a Lícium Hotellel egybeépült Modemre könnyebben rá lehessen találni.

A Modem céljai közt szerepel a köztéren való megjelenés, amire a Baltazár Dezső teret tartják a legalkalmasabbnak, hiszen az mellette van, de jelenleg nincs a működtetésében. Voltak itt már kiállítások, a hajléktalanokról szóló például, és más programok is, amelyek mind azt bizonyítják, hogy szervesen és hatékonyan tudnák, folyamatosan, működtetni a teret. Most, szeptember 25-én is kimennek a térre a rendezvényekkel.

A MODEM 4. születésnapján fizika-show-val, rendhagyó tárlatvezetésekkel, performansszal, koncertekkel, Farkas Bertalan űrhajóssal és Öveges professzor kísérleteivel, graffitivel és hőlégballon-bemutatóval várja a látogatókat, mindenkit, aki szívesen ünnepel velük, és ezen a napon (2010. szeptember 25.) minden program s a tárlatlátogatás is ingyenes.

Láng Eszter