Megtartották az első előadást a Berlini Filharmonikusok az interneten, a világhírű zenekar digitális koncerttermében.
A német főváros elsőszámú zenekara az egyetlen jelentős klasszikus zenei együttes a világon, amelynek tagjai maguk választanak vezetőt. Sir Simon Rattle zenei igazgatót hat év után tavaly választották újra; a brit karnagy legfőbb törekvése, hogy minél szélesebb közönséghez jusson el a zenekar. Ennek eszköze az internet és a digitális koncertterem (dch), amelynek a befogadóképessége gyakorlatilag korlátlan.
A dch.berliner-philharmoniker.de oldalon indított szolgáltatásra koncertenként 9,90 euróért (mintegy 2600 forintért) lehet jegyet váltani, 149 euróért pedig harminc koncertre szóló bérletet. Az internetes koncertek ára így durván harmadannyi, mint a zenekar "offline" törzshelyén, a berlini Potsdamer Platz melletti Filharmóniában adott koncertekre kapható legolcsóbb jegy ára. A műélvezethez azonban szélessávú internetkapcsolat szükséges és jó hangfalak, különben nincs szinkronban a hang és a kép, amelyet öt kamera közvetít élőben a Filharmónia nagyterméből, a világ egyik legjobb akusztikájú hangversenyterméből érkező hang pedig olyan, mintha egy régi táskarádióból szólna – írja összefoglalójában a Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ).
A világhálót már régóta használja a klasszikus zenei világ, például a CD-forgalomnak több mint 2 százalékát az interneten bonyolítják a lemezkiadók, vezető nagyzenekar azonban most először adott élő internetes koncertet – írta a FAZ. A berlini zenekart egyébként 1882-ben alapították. Története során világhírű dirigensek adták egymásnak a karmesteri pálcát: Herbert von Karajan például egy korszakon keresztül, 1955 és 1989 között állt a Berlini Filharmonikusok élén. A Gramophone című tekintélyes brit szaklap tavaly decemberben publikált rangsora szerint a zenekar az amszterdami Concertgebouw együttese után a második legjobb a világon. (Forrás: MTI)