Pais Dezső nyelvész születésének 125. évfordulója alkalmából tartanak emlékülést a magyar nyelv napja alkalmából pénteken Zalaegerszegen, a József Attila Városi Könyvtárban.
A magyar nyelv napját most ünneplik először országszerte, a Parlament ugyanis idén nyilvánította november 13-át a magyar nyelv napjává annak emlékére, hogy 1844-ben ekkor fogadták el a magyart államnyelvvé tevő törvényt.
Pais Dezső (1886–1973) a zalaegerszegi születésű nyelvész emlékre előadások hangzanak el a tudósról, valamint a katedrán végzett munkájáról. Zala megye évről évre megemlékezik a város híres szülötteiről, díszpolgárairól – így Pais Dezsőről is –, a város kulturális intézményei pedig közösen is szeretnék ápolni a megemlékezések hagyományát – közölte az MTI-vel a városi könyvtár.
Pais Dezső nyelvtudományi kutatásaival, eredményeivel, sajátos kutatási témájával hozzájárult nyelvészeti ismereteink gazdagításához. Nyelvészeti gyűjtését Zalaegerszeg környékén kezdte, így hagyományának, nyelvészeti örökségének ápolása kiemelt feladat a zalaiak számára.
Németh József irodalomtörténész – az emlékülés egyik előadója – szerint Pais Dezső, az egyik legjelentősebb magyar nyelvtudós volt. Mint fogalmazott, komplex tudást adott az utódoknak, de sokat munkálkodott a régi nyelv felszínre hozásával is és mindemellett a művelődéstörténetet fontos és érdekes fejezetét is megtanította diákjainak.
Pais Dezső egyéniségét leginkább az írott szövegeiből érthetjük meg – emelte ki Németh József. A nyelvtudós egykori tanítványa úgy fogalmazott: "érdekes volt a mentalitása, a hagyományos értelemben nem volt ugyan látványos előadó, időnként kicsit száraznak tűnt az előadása, de mondandójából mindig rejtélyes szellemesség sugárzott".
(MTI)