Ugrás a tartalomra

Kézimunka – Felolvasószínházi bemutató a kőszegi várszínházban

Elfriede Jelinek Kézimunka című drámájának felolvasószínházi változatát mutatja be magyar nyelven, német felirattal a PanoDráma csütörtökön, a Kőszegi Várszínházban – tájékoztatta Pócza Zoltán igazgató szerdán az MTI-t.

    A Nobel-díjas osztrák írónő drámája megtörtént eseményeket dolgoz fel: 1995-ben egy rasszista bombája négy fiatal romát gyilkolt meg Burgenlandban. "Elfriede Jelinek elítéli a tettet, melyet a fajgyűlölő kisebbség tagja követett el, de még inkább elítéli a többségi társadalom álságos gyászszónokainak és belenyugvóinak kórusát, hisz nekik köszönhetően az élet úgy megy tovább, mintha mi sem történt volna" – olvasható a dráma ismertetőjében.
    Az 1996-ban az év drámájává választott Kézimunka első magyarországi bemutatóját áprilisban tartották Budapesten, a Trafó Kortárs Művészetek Házában. A volt ipari épületben "üzemi körülmények" között játszódott a dráma, ennek megfelelő volt a világítástechnika is. A kőszegi várszínház lovagtermében ezeket a körülményeket nem lehet rekonstruálni, ezért inkább felolvasószínházi előadásként játsszák a darabot, bár lesznek benne mozgások, jelzések – mondta a várszínház igazgatója.
    A kőszegi bemutató aktualitását az adja, hogy a terrorcselekmény éppen tizenöt évvel ezelőtt, Kőszegtől alig 50 kilométerre, az ausztriai Oberwartban történt – mutatott rá Pócza Zoltán, hozzátéve, hogy a művészetnek fontos szerepe, hogy a társadalmi problémákra reagáljon.
    A szabadtéri színpadon egy ilyen fajsúlyos előadás kevésbé tud érvényesülni, ezért azt kamaraelőadás keretében, a Jurisics vár lovagteremben mutatják be. A darab mondanivalója és miliője sokkal jobban illik egy zárt térbe, mint egy "madárcsicsergős" szabadtéri színpadhoz – fejtette ki az igazgató.  (MTI)