Ugrás a tartalomra

Gazdasági megszorítások között kezdi új évadát a csíkszeredai színház

A gazdasági megszorításokat és a társadalom aktuális kérdéseit egyaránt tükrözi a Csíki Játékszín most kezdődő évadának három előadása – tájékoztatta az MTI-t Budaházi Attila, Csíkszereda önkormányzati színházának dramaturgja.

    Mint mondta, két előadásuk – Jevgenyij Svarc-Parti Nagy Lajos A sárkány, valamint Tasnádi István A magyar zombie című darabja – az egyén és közélet viszonyát boncolja, a harmadik darab, Martin McDonagh Vaknyugatja pedig a családon és a kis közösségen belüli elidegenedésről szól.
    A csíkszeredai társulat egyébként az évadot William Shakespeare Macbeth című tragédiájával indítja Gavriil Pinte rendezésében. Csíkszeredai rendezőt is foglalkoztatnak: Jevgenyij Svarc A sárkány című, felnőtteknek szóló meséjének Parti Nagy Lajos által készített színpadi átiratát a Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem hallgatója, a csíkszeredai Vargyas Márta viszi színre.
    Az újév és a farsang A csókos asszony című Zerkovitz-operett jegyében telik majd, a darabot Parászka Miklós állítja színpadra. Ugyancsak Parászka Miklós rendezi Martin McDonnagh ír szerző darabját, a Vaknyugatot is. Tasnádi István Magyar zombi című, Moliére stílusában írt, de jelenbe mutató verses szatírájának rendezője Victor Ioan Frunza.
    "Az új idényben is folytatjuk a gyergyószentmiklósi Figura Stúdiószínházzal és a székelyudvarhelyi Tomcsa Sándor Szíházzal kialakított együttműködést, közösen kínáljuk bérletes gyerekelőadásainkat" – mondta Budaházi Attila, aki egyébként a társulat Mint sót az ételben című mesejátékának szerzője és rendezője.
    A társulat dramaturgja kifejtette, hogy az új évadban a bérletes előadásokon túl alternatív repertoárral is jelentkeznek, külön produkcióval ünneplik a magyar dráma, a magyar kultúra és a költészet napját. "Ezek alkalmából Szabad belépő címmel felolvasó színházi előadásokat tartunk, melyekre ingyenjegyet igényelhetnek nézőink" – közölte.
    A gazdasági megszorítások nemcsak a műsorpolitikában éreztetik hatásukat, hanem a színház életében is. A társulatot érzékenyen érintette a közalkalmazottak bérének 25 százalékos csökkentése, a művelődési intézményeket is sújtó létszámkorlátozás, valamint a dologi kiadások 20 százalékos csökkentése. Bár négy munkatársától kellett megválnia az intézménynek, a művészek száma nem változott a tavalyihoz képest. Igaz, a betöltetlen színészi állásokat megszüntették.  (MTI)