Ugrás a tartalomra

Gazdag program Erdélyben

Gazdag rendezvénysorozattal ünneplik Erdélyben január 22-ikét, a magyar kultúra napját; néhány városban már elkezdődtek az ünnepségek. A Román Kultúra Napja és a Magyar Kultúra Napja között csupán egy hét különbség van (az előbbit január 15-én, utóbbit 22-én ünneplik).

Ezért a Magyar és Román Fotóművészek Nemzetközi Szalonja és a nagyváradi Tavirózsa Fotóklub immár harmadik alkalommal ünnepel a román és a magyar alkotók közös kiállításával.
A nemzetközi fotószalon fővédnöke Sólyom László magyar és Traian Băsescu román államfő. A képeket négy helyen állítják ki: a nagyváradi Foto Art Galériában, a Budapesti Román Kulturális Intézetben, az Egyetemi Könyvtár előcsarnokában és a Bukaresti Magyar Kulturális Intézetben.
Nagyvárad és Berettyóújfalu hagyományos, többnapos közös rendezvénysorozata már hétfőn megkezdődött: Komiszár János debreceni festőművész tárlatát nyitották meg a nagyváradi Várgalériában. Csütörtökön gálaműsort tartanak Nagyváradon a Szakszervezetek Művelődési Házában, ahol Szili Katalin, az Országgyűlés elnöke és Markó Béla, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnöke mond beszédet.
A Magyar Kultúráért Díjak átadása után díszelőadáson mutatják be a Mátyás a Vérpadon című rockoperát a Kolozsvári Magyar Opera művészeinek közreműködésével. Berettyóújfaluban szombaton a Bihar Néptáncegyüttes jótékonysági báljával, Nagyváradon január 26-án Nagy Sándor festőművész kiállításával zárul a rendezvénysorozat.
Székelyudvarhelyen két kiállítással, díjkiosztó gálával és népdalversennyel ünneplik a magyar kultúra napját . A négynapos rendezvénysorozat hétfőn kezdődött a Haáz Rezső Múzeumban a Történelmünk képei madártávlatból című, régészeti légifotókat bemutató kiállítással.
Kedden az Incze Ferenc képzőművész festményeit felvonultató, Démonok és asszonyok című tárlatot nyitották meg – mindkét kiállítás egy hónapig látogatható. Az idei rendezvény újdonsága a Hajnalcsillag népdalverseny.
Csíkszeredában szerdán fotókiállítás nyílt a kulturális központ tizennegyedik fotótáborának anyagából, a Csíki Székely Múzeumban tíz hivatásos és amatőr fotóművész munkáit láthatják az érdeklődők. A Kájoni János Megyei Könyvtár magyar irodalmi és kulturális folyóiratokat mutat be.
Kolozsváron az Interkulturali-THÉ műhely, az Erdélyi Múzeum-Egyesület és a Kolozsvári Akadémiai Bizottság szervez rendezvénysorozatot. A Babeş–Bolyai Tudományegyetem bölcsészkarán csütörtökön zajló ünnepséget Egyed Emese irodalomtörténész, költő nyitja meg, majd Aha, die Ungarn címmel magyarokról szóló német nyelvű anekdotákat adnak elő a német tanszék tanárai és diákjai.
Marosvásárhelyen a Maros Megyei Múzeumban egy kedden nyílt tárlattal köszöntötték a magyar kultúra napját: a várban lévő egykori sorozóközpont épületében a debreceni Déri Múzeum Múltunk a kutak tükrében című vendégtárlatát nyitották meg. A Marosvásárhelyi Nemzeti Színház magyar tagozata csütörtökön Boér Ferenc színművész Ady-estjével tiszteleg az évforduló előtt.
Sepsiszentgyörgyön magyar Nobel-díjasokról és más, nemzetközileg is nagyra becsült magyar tudósokról tartott előadást Palló Gábor, a Magyar Tudományos Akadémia Filozófiai Kutatóintézetének igazgatóhelyettese.
Szatmárnémetiben már a hétvégén megtartották a magyar kultúrának szentelt ünnepségeket: az Ady Endre Társaság szervezésében rendezvénysorozattal emlékeztek a Himnusz születésének évfordulójára. Szombaton megkoszorúzták Kölcsey Ferenc szobrát a Láncos-templom kertjében, majd a Magyar Hagyományőr Világszövetség A magyar huszár születése, dicsőséges harcai és történelmi jelentősége című előadását hallgatták meg az érdeklődők a református egyházközség gyülekezeti termében. (Forrás: Transindex/MTI)