Ugrás a tartalomra

Galérianyitó Bán Mariann kerámiáival Budán

Kerámiadobozok, csokoládé- és fűszertartók, macskával díszített tálak, kerámiababák, bajűző, sípoló kismadarak a tárlókban és posztamenseken – Bán Mariann Ferenczy Noémi-díjas keramikusművész életmű-kiállításával nyitja meg szerdán kapuit az új helyre költözött Ráday Galéria a XI. kerületben, a Bartók Béla úton.

    Bán Mariann az új galériában elsőként töltheti meg önállóan a 270 négyzetméteres kiállítóteret 1975-től napjainkig készített válogatott műveivel, és mivel egész életében kézbe fogható méretű tárgyakat készített, ezért több mint 100 figurája, dobozkája, angyalkája lesz látható a tárlaton – mondta el a művész az MTI-nek.
    Mint azt felidézte, munkásságára nagy hatással volt a népi iparművészet, a fazekasság, a falusi búcsúk apró, mázas tárgyai, s ő elkészítette a kis vásári szenteltvíztartók utódait, amelyeket "fali zsebnek" hív. Csinált pöttyös, csíkos, kockás szárnyú bolondos angyalokat, ördögöket, dobozokat, amelyre mint sálat, rámintázta a macskát, kedvenc állatát. Volt neki egy még nagyobb kedvence, Lili, a liba, amelyet egy barátjától kapott, fölnevelte és az állat úgy ragaszkodott hozzá, mint a saját anyjához. Lili 10 éven át volt a ház őrzője, gágogásának hangjától elmenekült a legelvetemültebb rabló is – mesélte a művész.
    Jerger Krisztina művészettörténész, aki mint régi barát segített a tárgyak kiválogatásában, elrendezésében, apró, finom, nőies, tenyérbe való "puhaságoknak" nevezi Bán Mariann figurái.
    Kernács Gabriella, aki Az agyag hangja címmel könyvbe foglalta a kerámiákat és beszélgetéseit Bán Mariannal, a tárgyak humorát emelte ki az MTI-nek, példaként említve a kockacukortartó, amelybe egy kockacukor fér vagy a kerámia skatulya, amelynek fiókját kihúzva elnyújtózott macskára lel az ember.
    Bán Mariann érettségi után kitanulta a kerámia szakiparosságot, bábszínházi báb- és díszletfestő volt, majd bekerült az Iparművészeti Főiskolára. Porcelántervező szakon 1973-ban diplomázott, mestere volt Litkei József, Z. Gács György és Schrammel Imre.
    A kecskeméti Nemzetközi Kerámia Stúdióban az alapító Probstner János keramikusművésszel 2002-ben elindította Az agyag hangja című szimpóziumot, amelyre ma már többek között dánok, finnek, törökök, amerikaiak is jönnek.
    Apró, színes, humoros tárgyaival a világ számos országában találkozhatott kiállításokon a közönség az Egyesült Államoktól, Bécstől, Milánótól, Párizstól Londonon át Helsinkiig, Varsóig és Münchenig.
    Bán Mariann életmű-kiállítása október 31-ig tart nyitva a Ráday Galériában, a XI. kerület Bartók Béla út 25. alatt. (MTI)