A diósgyőri vaskohászat alapítójára, Fazola Henrikre és fiára, Frigyesre emlékeznek a miskolciak az immár negyedik alkalommal megrendezett Fazola-napok keretében a hét végén.
A tudományos élet, a közös selmecbányai gyökerekkel rendelkező bányász-, kohász-, erdészszakmák képviselői és minden érdeklődő megtalálhatja a számára izgalmas eseményt a kínálatban, amely az ősi buca(vas) gyártásától a XXI. századi nanotechnológiáig terjed.
Fazola Henrik Magyarországon az ipari tőke egyik első képviselőjének tekinthető, több kisebb gyárat létesített a Garadna és a Szinva patakok völgyében, hogy itt dolgozza fel a környező bányákból származó vasércet. 1770. július 28-án Mária Terézia írta alá a diósgyőri vasgyár alapítólevelét.
Ekkor Fazola elkezdte az ómassai nagyolvasztó megépítését, amelyet 1772 tavaszán helyezett üzembe. A vasgyártást fia, Fazola Frigyes vitte tovább, 1804-ben kezdték építeni a nagyobb hasznos térfogatú új vaskohót a Garadna patak partjára.
A negyedszer rendezendő Fazola-napok programjai már pénteken megkezdődtek. Szombaton és vasárnap a látványé és a szórakozásé a szerep, lesz látványcsapolás a Fazola-kohóból, megrendezik a díszműkovácsok versenyét, valamint ősi bucagyártás, emléktárgyöntés, múzeumpedagógiai foglalkozások színesítik a palettát.
A látogatók megismerkedhetnek a vízikerekes kovácsolással, a műszaki pályák érdekességével, bemutatkoznak a műszaki középiskolák, lesz népi kismesterség-bemutató, hagyományőrző favágó verseny, erdei iskolai foglalkoztatás, krampampulikóstoló. (MTI)
Fotó: miskolc.varosom.hu