A Püski Kiadó Stanczik-Starecz Ervin sámán kultúrákról írt könyveit mutatja be a HÁLÓ Közösségi és Kulturális Központban december 7-én.
STANCZIK-STARECZ ERVIN
Élő történelem: Sámánközösségek kultúrái (Szibéria, Dél-Amerika)
A megmaradt sámán életközösségek, ha történelmi lehetőségként vizsgáljuk őket, az emberiség számára tulajdonképpen többet érnek, mint az egyiptomi piramisok, hiszen 10-12 ezer éves múltunk egyre fogyó csoportjai, mind a a mai napig újkőkori és még régebbi módszerekkel biztosítják életben maradásukat. A világ minden emberlakta kontinensén megtalálhatók a sámáni hiedelemvilágot magukénak valló emberek. Dolgoznak, vadásznak,
építkeznek, temetnek, születnek, rituális ünnepeket tartanak. Itt élnek velünk, csupán be kell mennünk a tajgába, a dzsungelbe, az északi, fagyos pólusra és megtaláljuk őket, beszélhetünk velük. Mintha egy időgépbe ülnénk…
Dél-Szibéria olyan kultúrájáról is beszélek, melynek gondolati fejlettsége megelőzte az ősi Egyiptom lakóiét is. Kőbe vésett üzeneteik némelyikét teljes bizonysággal senki nem tudja megfejteni. Újkőkori (5000 éves) rejtvények számunkra…
Dél-Amerikában, szerencsére, sok sámánközösség él, hihetetlen érdekes szokásokkal.
Perutól délre azonban már csak egyetlen indiáncsoport, a mapucsék tartják magukat több- ezer éves szokásaikhoz. Hogy a mindent fölperzselő modern civilizáció ne pusztítsa el a mapucsékat, hoztak egy törvényt: aki a városba megy dolgozni vagy lakni, soha többé nem jöhet vissza a családjához, barátaihoz! Ennek köszönhető fönnmaradásuk!
Én elképesztő szerencsével élhettem közöttük fél esztendőn át. Ez az egyetlen nép, akiket a spanyolok nem tudtak legyőzni katonai erővel soha. Több, mint 300 éves harcot folytattak ellenük a konkvisztádorok – sikertelenül.