Ugrás a tartalomra

EKF – Kortárs szerb fotókiállítás nyílik Pécsen

Az ígéret földje címet viseli az a fotókiállítás, amely nyolc szerb alkotó szemszögéből mutatja be Szerbiát péntektől a pécsi Vasváry Házban.

    "Bár a tárlat címe Amerikát juttatja eszünkbe, olyan művészek anyagait foglalja magában, akiknek hazája mindennek nevezhető, csak éppen az ígéret földjének nem. Mégis, akár szimbolikusan, akár ironikusan, ehhez az ígéret földjéhez kapcsolódnak munkáik: ismert emberekhez, gyerekkori emlékekhez vagy földalatti menedékekhez" – idézte a kiállítás kurátorát, Ana Adamovicot a Pécs2010 Sajtóiroda kedden az MTI-hez eljuttatott tájékoztató anyagában.
    Az Európa Kulturális Fővárosa (EKF) program keretében a baranyai megyeszékhelyen látható összesen mintegy félszáz kép és videó mindegyike valamilyen politikai, társadalmi témához kapcsolódik. Legyen szó azonban családi történetekről, intim és kevésbé intim élethelyzetekről – voltaképpen mindenről ami a mai szerb művészeti életet foglalkoztatja – az alkotásokon fellelhető a "társadalmi" és a személyes történetek összekapcsolódása.
    A kiállítás a fotózást mint médiumot, a ma legtöbbet alkalmazott alkotási módot, valamint annak eredményét, a fotót is vizsgálja, amely lehet dokumentum, szuvenír és művészeti alkotás egyben.
    A kiállítók közül Ivan Petrovic 2002 óta mai atombunkerek belsejéről készít fotókat Nyugat-Európában és Szerbiában. Vesna Pavlovic-tól privát szoborkertekről készült felvételeket láthat az érdeklődő, Tijana Pakic pedig egy éven át fotózta környezetét, így családját, barátait és a helyet, ahol húsz éve él: Új Belgrádot.
    Vladimir Peric régi képek gyűjteményét, Oros Drjuric hírességekről készült fotóit tárja a közönség elé, Zoran Naskovski az Egyesült Államokban és Szerbiában élő kis városi közösségeket örökített meg és állított párhuzamba.
    Dejan Kaludjerovic igyekszik bizonyítani, hogy a múlt nem tény, hanem konstrukció, digitális manipulációval pedig két fotó bármikor lehet egy teljes dokumentum. Ana Adamovic Mások elnevezésű projektje pedig egy olyan vizuális kutatás, amely egyfajta "nyugati" szemszögből tekint a Balkánra, arra a helyre, ahol "mások" élnek.
    A szerb kulturális minisztérium által támogatott tárlat november 12-ig látható Pécsen.  (MTI)