Hegedűszó a menedékházban, filozófiai előadás háromezer méter magasban sziklákon ülve – többek között ezt kínálja idei nyári programjában A Dolomitok hangjai elnevezésű olasz kulturális fesztivál.
Tizenhat évvel ezelőtt indult útjára A Dolomitok hangjai (I Suoni delle Dolomiti), melynek mindenekelőtt a helyszíne rendkívüli. A klasszikus és könnyűzenei koncertek, színházi produkciók, a meghívott írók, színészek, tudósok előadásai ugyanis nem máshol, mint a Dolomitok tetején, Trentino csúcsain hangzanak el.
Sziklából van a színpad, sziklából a nézőtér székei, díszletként a nap ragyog, mivel a programok egy része kora reggel vagy naplementekor kezdődik. Előadó és közönsége is busszal, libegővel és gyalog hegyet mászva érkezik meg a helyszínre, és háromezer méteres magasságban az se számít, hogy a nézők sípulóverben, hátizsákkal felszerelve tapsolnak. A programok teljesen ingyenesek.
A Dolomitok hangjai idei kiadása azért is különleges, mivel az Alpokban található hegycsoportot az UNESCO egy évvel ezelőtt felvette a világörökségi listára.
Az augusztus 27-ig tartó idei programban szerepel európai, közel-keleti és afrikai zenét felvonultató produkció, és természetesen elmaradhatatlan része a fesztiválnak az alpesi kórusok fellépése. A 11 különböző helyszínen fellépő olaszok és külföldiek között neves zenészek, énekesek, rendezők, csillagászok sorakoznak. Azt, hogy a kiválasztott előadást megtartják-e, érdemes még az utolsó pillanatban is ellenőrizni, hiszen a hegycsúcson az időjárás szeszélyes lehet.
"A Dolomitok természetes színpadot nyújtanak a művészetnek: ezeken a csúcsokon a zene szabadsága a természetével párosul" – foglalta össze a fesztivál filozófiáját Trento autonóm tartományának mezőgazdasági, erdészeti és idegenforgalmi felelőse, Tiziano Mellarini. A trentinóiak büszkék fesztiváljukra, hiszen – mondják – nem véletlen, hogy ezeknek a hegyeknek az erdőiben keresett a XVII. században a hegedűjéhez illő fát Antonio Stradivari is. (MTI)