Csibi László székelyudvarhelyi rendező Édes Erdély, itt voltunk című alkotása kapta megosztva a XV. Lakiteleki Filmszemle egymillió forintos fődíját.
Az emberi erőforrások minisztere által felajánlott 1 millió forintos fődíj mellett Csibi László alkotása a Petőfi Népe és a Bolyai Filmműhely különdíját is elnyerte.
A Lakiteleki Népfőiskola, a Szent István Egyetem és a Dunaversitas Egyesület tizenötödik alkalommal hirdette meg a Lakiteleki Filmszemlét Gaál István Kossuth-díjas magyar filmrendező, fényképész, operatőr emlékezetére.
A szerdán véget ért három napos szemlének a Lakitelek Népfőiskola adott otthont. Krónika, korkép, művelődés, portré és fikciós műsorok, valamint híradós tudósítás és internetes kategóriákban lehetett nevezni.
A felhívásában kiírt határidőig a Kárpát-medencéből 71 alkotás érkezett. Az előzsűri döntése alapján a filmszemle versenyprogramjába 26 alkotás jutott.
A zsűri elnöke Sára Sándor Kossuth-díjas filmrendező, a nemzet művésze volt. A harminc tagú zsűrinek mások mellett Alexa Károly irodalomtörténész; Bíró Zoltán irodalomtörténész, a Rendszerváltás Történetét Kutató Intézet és Archívum főigazgatója; Boros Bánk Levente politológus; Dippold Pál író; Ékes Ilona, az Európai Regionális Szervezet elnöke; Gazsó L. Ferenc, a Duna Médiaszolgáltató Nonprofit Zrt. MTI-igazgatóságának vezetője; M. Kiss Sándor történész, a Rendszerváltás Történetét Kutató Intézet és Archívum főigazgató-helyettese; Mikulás Ferenc, a Kecskemétfilm Kft. Stúdióvezetője; valamint Zsigmond Attila rendező, operatőr is a tagja volt.
A díjakat Sára Sándor, Lezsák Sándor és a zsűri tagjai adták át.
Lezsák Sándor elmondta, a XVI. Lakiteleki Filmszemlét Morell Mihály festő, szobrász, filmvágó emlékezetére rendezik majd, a felhívást novemberben teszik közzé.
A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság Médiatanácsának 500 ezer forintos különdíját és a Nemzetstratégiai Kutatóintézet szintén 500 ezer forintos különdíját a Szenesek című alkotás kapta, amelyet a sepsiszentgyörgyi Vargyasi Levente és Kinda István rendezett.
A Nemzetstratégiai Kutatóintézet 500 ezer forintos különdíját A szendiszűcs című alkotás kapta, amelyet a szombathelyi Boros Ferenc és Horváth Zoltán rendezett.
A Kairosz Kiadó 150 ezer forintos különdíját, valamint a Rendszerváltás Történetét Kutató Intézet és Archívum 100 ezer forintos különdíját A vers ereje - Kádár félelme című alkotás kapta, amelyet Agócs Sándor és Balogh László rendezett.
Kövér Lászlónak, az Országgyűlés elnökének 200 ezer forintos különdíját, valamint az Echo Televízió és a Magyar Hírlap különdíját a Szeptember katonája című alkotás kapta, amelyet Zajti Balázs dunakeszi rendező készített.
A Duna Médiaszolgáltató Nonprofit Zrt. 200 ezer forintos különdíját A csíksomlyói Salvator kápolna című alkotás kapta, amelyet az erdélyi Szépvízen alkotó Daczó Dénes rendezett. (MTI)