Ugrás a tartalomra

"A Comore-szigetek hangja"

Az egzotikum hangulatát, távoli szigetvilág miliőjét hozza el dalaival 2010. október 22-én a Comore-szigeteki gyökerekkel rendelkező, de ma már Franciaországban élő Nawal.

Az Afrika nyugati partja és Madagaszkár között található szigetcsoport kultúrájára a közeli kontinens dominanciája mellett a portugál, holland és francia kereskedők és gyarmatosítók befolyása nyomta rá bélyegét, és ahogyan az szigetek és szigetcsoportok esetében jellemző, zenéjének témáját a mindennapi életből meríti. Az így megénekelt történetek csodálatos környezetbe ültetve távoli tájakról, megközelíthetetlen helyszínekről mesélnek a zene barátainak.
    A világ egyik legszegényebb országaként számon tartott, nehezen megközelíthető Comore-szigetek csak 1975-ben nyerte el függetlenségét, így a világzenei körforgásba is csak viszonylag későn kapcsolódott be. Ebben elévülhetetlen érdeme volt a reggea-énekes Abou Chibabinak, a térség első igazi nemzetközi szenzációjának - akinek dala az új köztársaság himnusza lett - és ma ugyanilyen érdemei vannak a karrierjét húsz éve kezdő Nawalnak.
    Nawal zenéjében a térség tradicionális stílusjegyei találkoznak a modern műfajokkal, előadásában fellelhetők az Indiai-óceán szigetvilágára jellemző indo-arab-perzsa dallamok, a bantu többszólamúság, a szinkópás ritmusok és a szufi-transz-elemek. Fellépésein a társadalmi konvenciók ellen fordulva arabul, angolul és franciául énekel az oktatás fontosságáról, az egységről, a békéről és a szeretetről, miközben gambusin, dafon és gitáron kíséri történeteit. Tehetségéről és tevékenységéről sokat mond, hogy egy iszlám országban nőként tudott zenekarvezető muzsikussá válni. Bár már hosszú ideje Európában él, rendszeresen visszajár gyökereihez, ő az egyik legnépszerűbb comore-i, aki dalaival bejárta a világot, mára nemzetközi hírű előadóvá vált.
    2010. október 22-én a zene erejével tanítja békére és megértésre a Fesztivál Színház közönségét. (OTS)