Benkóczy Zoltán, a Budapesti Operettszínház művésze lett a hétvégi, 11. Kübekházi Operettfalu nagykövete – közölték a szervezők csütörtökön a dél-alföldi településen rendezett sajtótájékoztatón.
A színész-énekes a nagyköveti megbízólevél átvételekor felidézte, Kálmán Imre csodálatos örökségét a világon mindenhol ismerik, hisz minden percben elhangzik egy melódia a magyar szerzőtől. Hozzátette: Magyarországon egy kicsit ódzkodnak a műfajtól, "talán ez lehetne az egyik feladatom, hogy népszerűsítsem ezt a hungarikumot".
Molnár Róbert polgármester megjegyezte: az operettfalu az elmúlt több mint egy évtizedben megmutatta, hogy kis falvakban is lehet értéket teremteni és menteni. Mióta Kübekháza az operettet felkarolta, felkerült a világ térképére, hiszen még ausztrál lakói is lettek a településnek. A rendezvényre egyébként érkeznek Kanadától Ausztráliáig vendégek, turistacsoportok jönnek Hollandiából, Németországból, Ausztriából, Görögországból is.
Szombaton már délelőtt megkezdődnek a programok, kézművesek várják az érdeklődőket. A négyórás gála este nyolc órakor kezdődik, a művészeti vezető Kerényi Miklós Gábor, a Budapesti Operettszínház direktora. A kétszer kilencvenperces előadáson az operettszínház sztárjai bőséges válogatást mutatnak be a teátrum repertoárjából. A műsorban Kálmán Imre, Lehár Ferenc, Huszka Jenő és más neves zeneszerzők dallamai csendülnek fel a házigazdák reményei szerint tizenötezer fős nézőközönség előtt. A tizenhárom szólista képzeletbeli utazásra invitálja a vendégeket az elegáns Bécsbe, a varázslatos Budapestre, a csókos Párizsba, majd a titokzatos Keletre Moszkvától egészén Pekingig. Az est éjfél körül tűzijátékkal zárul.
A produkcióban közreműködik a Budapesti Operettszínház tánckara és harmincnégy fős zenekara, amelyet Makláry László főzeneigazgató és egy fiatal karmester, Balassa Krisztián dirigál.
Fellép Benkóczy Zoltán, Bordás Barbara, Bozsó József, Fischl Mónika, Kalocsai Zsuzsa, Kerényi Miklós Máté, Kékkovács Mara, Oszvald Marika, Peller Károly, Szabó Dávid, Szendy Szilvi, Vadász Dániel és Vadász Zsolt.
A rendezvény, ahogy az 1999-es indulás óta mindig, a helybéliek összefogásával valósul meg. Kübekháza apraja-nagyja már napokkal az esemény előtt dolgozik az előkészületeken, a színpad, a művészeket szállító fiákerek, a templom, és az asztalok díszítésén. Ehhez mintegy harmincezer szál virágot használnak fel, ennek túlnyomó többségét környékbeli virágkertészek ajánlják fel. Magyarország legnagyobb ingyenes szabadtéri operagálájának nyolcmillió forintos költségvetését részben pályázati forrásból, illetve a Csongrád Megyei Önkormányzat támogatásából fedezik, de komoly bevételt jelentenek a támogatói kártyák is. (MTI)