Ugrás a tartalomra

V. Interetnikai Színházi Fesztivál – Arad elhalássza a díjazásokat Gyergyószentmiklós elől

Romániai színháztörténeti premierrel indult a nemzetiségi színházak seregszemléje Aradon: a hétfő délutáni előadást, a Liselotte és a május című darabot az Aradi Kamaraszínház internetes honlapján élőben közvetítették a Bábszínházból.

 

 

 

V. Interetnikai Színházi Fesztivál

 

Arad elhalássza a díjazásokat

Gyergyószentmiklós elől

 

Romániai színháztörténeti premierrel indult a nemzetiségi színházak seregszemléje Aradon: a hétfő délutáni előadást, a Liselotte és a május című darabot az Aradi Kamaraszínház internetes honlapján élőben közvetítették a Bábszínházból. A www.akamara.ro weboldalon egyébként a jövő hétfői záró előadást és a díjkiosztó gálát is közvetíteni fogják, ezenkívül az érdeklődők minden este, az utolsó előadást követő műhelybeszélgetésbe is bepillantást nyerhetnek az internet segítségével – ha éppen nincs kedvük személyesen részt venni ezeken a találkozókon.
A Liselotte és a május a fesztivált szervező Aradi Kamaraszínház 2010–2011-es évadának második hazai bemutatója volt. A székelyudvarhelyi Tomcsa Sándor Színházzal koprodukcióban készült előadást – amely egy nő találkozásait különböző férfiakkal meséli el – Tapasztó Ernő rendezte, a címszerepet Varga Csilla, a férfi szerepeket Kulcsár-Székely Attila játszotta. Az előadást a helyszínen megnézte a szerző, Pozsgai Zsolt is.
Hétfő este a nagyszínházban a Temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház Rosencrantz és Guildenstern halott című előadása volt látható Victor Ioan Frunză rendezésében. Tom Stoppard Hamlet-adaptációját, amelyben a főbb szerepeket Balázs Attila, Bandi András Zsolt és Katona László alakítja, a múlt év legjobb romániai előadásának választotta a hazai színházi szövetség, az UNITER. Az esti előadás előtt tartották a hivatalos megnyitót, amelyen Tapasztó Ernő fesztiváligazgató, Bognár Levente aradi alpolgármester és Markó Attila, a fesztivált elindító etnikai kapcsolatok hivatalának vezetője köszöntötte a résztvevőket. A kisebbségügyi államtitkár kérésünkre így értékelte a fesztivál fejődését: „2002-ben, Bukarestben nem reméltük, hogy sikerül ebből hagyományt teremteni. Ez a fesztivál megpróbálja felmutatni az évadkörnyéki legkiválóbb produkciókat, és így nagyon színvonalas előadások voltak a fesztiválon. A kollokviumok járnak díjakkal, amit mi minden páratlan évben Gyergyószentmiklóson szoktunk megrendezni. A vándorfesztivál, ami minden páros évben más-más városban kerül sorra, eredetileg nem volt versenyszerű, de örvendek, hogy az aradi megtörte a jeget. Reményeink szerint elraboljuk a kollokviumtól a díjazásokat, mert végső soron a kollokvium a műhelyjellegű találkozó, és a díjaknak itt a helyük, a fesztiválon.” Markó Attila szerint a nemzetiségi színjátszás erejét jelzi, hogy a 17-20 társulat több mint egy héten keresztül napi két, a legváltozatosabb műfajú előadást tudja felmutatni, és ez üzenet a román közönség számára is: hogy a kisebbségi színházak fontos részét képezik a romániai színjátszásnak.

Markó Attila, Bognár Levente és Tapasztó Ernő a fesztivál megnyitóján

Kedden a Kolozsvári Állami Magyar Színház örökös tagjának, Kakuts Ágnesnek az Árva élet című önálló estje, illetve a Bukaresti Zsidó Színház Tejbele és démona című előadása volt látható. Ma – kivételesen – három előadás szerepel az Interetnikai Színházi Fesztivál műsorán: 17 órától az Aradi Kamaraszínházban a Csíki Játékszín Átváltozás című produkciójában három pár eltáncolja egy párkapcsolat állomásait. Az előadás rendező-koreográfusa Baczó Tünde, aki ismert verseket, Cári Tibor expresszív zenéjét, és főképp mozgást és táncot hív segítségül arra, hogy megfejtse, mi a szerelem. Fellépnek Bilibók Attila, Bodea Tibor, Dálnoky Csilla, Kosztándi Zsolt, Ráduly Beáta, Zsigmond Éva-Beáta. Az előadás 15 éven felülieknek ajánlott! 19.30 órától a Ioan Slavici Klasszikus Színház nagytermében a Gyergyószentmiklósi Figura Stúdió Színház Játszótérre hívja a publikumot, ezt a címet viseli ugyanis Bozsik Yvette, a kortárs magyar táncélet nemzetközi hírű koreográfusának látványos rendezése. Az előadás helyszíne egy játszótér, ahol gyerekruhába öltözött felnőttek játszanak. Azonban kiderül, hogy nem is játszótér ez, hanem elmegyógyintézet. Fellépnek: Bartha Boróka, Szabó Eduárd, Barabás Árpád, Boros Mária, Máthé Annamária, Vajda Gyöngyvér, Gazdag Erzsébet, Flórián Róbert Szabolcs és Veres Előd. 21 órától az Aradi Kamaraszínházban a nagyváradi Varázshegy Színházi Műhely produkciója várja a közönséget. A versenyprogramba utólag bekerült Vagyok, ami vagyok – I am what I am című előadás Shakespeare-monológok és megzenésített szonettek füzére Mátyás Zsolt Imre előadásában (a fesztiválbérletek erre az előadásra is érvényesek!). Ezután, 22.30 órától Kamara-beszélgetésekkel zárul a fesztivál harmadik napja. Az előadásokra kezdés előtt egy órával lehet jegyet váltani 20 lejért, illetve diákoknak, egyetemistáknak és nyugdíjasoknak 15 lejért.

 

Pataky Lehel Zsolt

 

Irodalmi Jelen

Irodalmi Jelen

Az Irodalmi Jelen független online művészeti portál és folyóirat. Alapítva 2001-ben.

.