Ugrás a tartalomra

Nevető új Democritus 5. - Dr. Báros újra aprít

"– Istenem – sóhajtott fel az ősz Kiss József – ha én még egyszer húsz éves lehetnék, azt se bánnám, ha olyan tehetségtelen lennék, mint maga…" - Dr. Bárdos újra aprít.

 

 

Nevető új Democritus 5

 

 

Civilizáció és tehetség

 

 

 

Rohanó világban élünk, s azt mondják, az emberek manapság nem érnek rá semmire, legkevésbé arra, hogy jókedvűen játsszanak egyet. Pedig bizony semmi sem úgy van, ahogy elsőre gondolnánk!
    Itt van mindjárt a háború. Ha csak az elmúlt évekre gondolunk, hát volt háború a Közel-Keleten, volt  itt a szomszédban, a Balkánon, most meg éppen Grúzia földjén. S bármelyiket is nézzük, nem lehet nem észrevenni, hogy milyen erősen érvényesült a nagyhatalmak akarata, s legtöbbször nem is a háború, hanem az utána következő tárgyalások eredménye, hogy az erősebbek érdekei győznek.
    Van is erről egy kis vers, nyolc sor mindössze. Így szól:

Ezelőtt a háborúban
Nem követtek semmi elvet,
Az erősebb a gyengétől
Amit elvehetett, elvett.

Most nem úgy van. A világot
Értekezlet igazgatja:
S az erősebb ha mi csínyt tesz,
Összeűl és – helybenhagyja.

    Na igen, az erősebb összeül, és helybenhagyja. Ő maga. Azt, amit elkövetett. Ő maga. Telitalálat. Igazán izgalmas azonban akkor lesz, ha eláruljuk, hogy a szerzőről nem mondhatni, hogy a mai helyzet ismerője volna. Mert jó régen meghalt már: még 1882-ben. S aki még mindig nem jött volna rá, gyorsan elmondjuk, a távolból felénk mosolygó szerző neve Arany János. A versnek pedig, amely 1877 körül keletkezett, a címe Civilizáció. Úgy látszik, a világ egyre romlik ugyan, de mintha régen is épp olyan lett volna, mint manapság.
    Ami meg a civilizációt illeti, hát néha tényleg olyan, mint valami megmosolyogni való játék, a felnőttek játéka, ahogy a híres történettudós, Huizinga gondolta. Aki felüti könyvét, a Homo ludens (azaz a Játékos ember) címűt, meglepődve olvashatja, milyen közeli rokonságban is áll egymással a passziánsz, az ulti, a foci, vagy épp a költészet és a háború. Ugyanaz a feszültség, ugyanaz az izgalom, ugyanaz a felszabadító jó érzés a győzelemben. Mert mind-mind az ember kultúrateremtő játékosságának kifejeződése. És mégis, micsoda különbség!
    Milyen jó volna mégis, ha a politika egyszer már végre tényleg azzá válna, ami a lényege: a felnőttek játékává. Boldog, jópofa játékká: néha nagy lódításokkal persze (egy játékban szabad óriásiakat blöffölni is). De mindezt úgy, hogy azért ne rontsa el senki emberfiának kedvét, napját, életét, s még játékból se váljon belőle soha háború…
    Szép is volna! Úgy vagyunk ezzel, mint Kiss József, a költő, a tehetséggel. Róla mesélik, hogy egyszer meglátogatta egy fiatal pályatársa. S az öreg költő, aki mellesleg Arany-tanítvány volt a költészetben, megkérdezte a fiatalt:
    – És mondja barátom, hány esztendős maga?
    – Húsz – felelte a fiatalember.
    – Istenem – sóhajtott fel az ősz Kiss József – ha én még egyszer húsz éves lehetnék, azt se bánnám, ha olyan tehetségtelen lennék, mint maga…

 

 

Dr. Bárdos József


Irodalmi Jelen

Irodalmi Jelen

Az Irodalmi Jelen független online művészeti portál és folyóirat. Alapítva 2001-ben.

.