Ugrás a tartalomra

Iránytű a Végtelenhez

A Helikon Kiadó gondozásában jelentek meg a nagy sikerű, mára több kiadást megélt Ablak a Végtelenre és az Út a Végtelenbe című könyvek, amelyekben Csaba testvér gondolatait ismerhetjük meg az apostoli hitvallás és a hét szentség kapcsán. A könyv szerkesztője Karikó Éva most elkészítette a sorozat harmadik kötetét. A két sikerkönyv után az Iránytű a Végtelenhez című kötet a tízparancsolatról és annak a mindennapjainkban betöltött szerepéről szól, Böjte Csaba megszokott, mindennapi problémákra adott, közérthető válaszaival.

A könyvek érdekessége, hogy Csaba testvér válaszait versek „illusztrálják”, amelyek érdekes párhuzamot vonnak az irodalom eszközével megfogalmazott világi költők gondolatai és a ferences rendi szerzetes világnézete közt.
Ablak a végtelenre
Csaba testvért, az erdélyi ferencest, a nehéz helyzetben élő gyermekek megmentőjét, 2000 szociális árva nevelőapját ma már senkinek nem kell bemutatni. Minden egyes szavának súlyt és hitelt ad élete, nem csupán beszél Isten országáról, hanem mindent meg is tesz, hogy ez az ország itt a földön kibontakozzon.
Karikó Éva az apostoli hitvallás, az ún. Hiszekegy állításaira fűzte fel a kérdéseit. A válaszok minden egyes gondolata az életből merít, az életről szól végtelen bölcsességgel és egyszerűséggel, nemcsak a hitigazságokat mutatja be, hanem azok megvalósítását a több évtizedes lelkipásztori és nevelői munka tapasztalatából merítve. Szavaival összecsengnek nagy költőink, gondolkodóink, szentjeink sorai, amelyek alátámasztják Csaba testvér gondolatait.
Út a végtelenbe
Az Út a végtelenbe című kötetben Csaba testvér a Jézus által alapított hét szentségről mondja el gondolatait. Nem teológiai okfejtésekkel találkozunk a könyv lapjain, hanem a kereső embert izgató gyakorlati kérdésekkel. Miért jó, ha a kisgyermeket megkeresztelik, miért nem felnőtten döntünk, akarunk-e a keresztények nagy családjához tartozni? Mi történik azokkal, akik nem veszik fel a keresztség szentségét? A pokol tüze vár-e az egykor pogánynak mondott embertársainkra, vagy Isten irgalma őket is megilleti? Mikor bérmálkozzunk? Ki kaphatja meg a Szentlélek ajándékait? Visszaélünk-e ezekkel az adományokkal? Hogyan lehet jelen Jézus egy piciny ostyában és egy csepp borban? Miért kell egy hozzánk hasonlóan gyarló papnak megvallani a bűneinket? Biztos, hogy nem jutnak ki szavaink gyóntatószékből?  Vannak-e megbocsáthatatlan bűnök? Ha egyre kevesebb a pap, miért írja elő a katolikus egyház a cölibátust? A nőtlenségi fogadalom nem gátolja-e az emberi kiteljesedést? Nem vezet-e eltévelyedéshez? Ki lehet szerzetes? A templomi esküvőn örök hűséget fogad az ifjú pár, nem teljesíthetetlen ígéret ez? Miért nem helyesli az egyház a próbaházasságot? Miért tiltja az abortuszt a nehéz körülmények között élő embereknek? Nem taszítják-e el a híveket a szigorú előírások? Hogyan kell búcsúznunk az élettől? Hívjuk-e papot halálos beteg hozzátartozónkhoz?
Böjte Csaba Karikó Éva kérdéseire válaszolva rengeteg humorral, példával, székely góbésággal beszél az élet nagy kérdéseiről, amelyek nem is olyan nagyok és fájdalmasak, mint amilyennek hisszük őket. A könyv, amelyet a magyar és világirodalom szép versei illusztrálnak, nem elsősorban hívő, vallásukat gyakorló embereknek szól, hanem azoknak, akik tartalmasabb életre vágynak, de még nem ismerik az odavezető utat.
Iránytű a Végtelenhez

A Végtelen-sorozat harmadik kötete előre láthatóan 2011. márciusában fog megjelenni.
Böjte Csaba ferences szerzetes harmadik beszélgető könyvének középpontjában a Tízparancsolat áll. Időszerűek-e még a mózesi időben kőtáblára vésett intelmek? Mit kezdjen a ma embere a szigorú tiltásokkal? A kétkedő, kereső ember kérdéseit az előző két kötethez (Ablak a Végtelenbe, Út a Végtelenbe) hasonlóan ezúttal is Karikó Éva közvetíti Csaba testvérnek, aki nemcsak angyali türelemmel, hanem remek humorérzékkel fogadja az egyház bűneit és mulasztásait, olykor vaskalapos vélekedéseit kritizáló megjegyzéseket. Nincs tabu téma, nincs kínos feszengés: Böjte Csaba a homoszexualitásról, a pedofíliáról, a fogamzásgátlásról, az abortuszról és az eutanáziáról éppoly természetesen szól, mint a vasárnap megszenteléséről vagy a sírig tartó hűség szépségéről. A könyvet mélységes hit és derű hatja át: mindnyájan szebbé és boldogabbá tehetjük a világot, embertársainkat és önmagunkat, ha komolyan vesszük Isten parancsolatait, amelyek nem korlátozni akarnak, hanem eligazítani. Utat mutatni a Végtelenbe.
"Egyszerű könyveimet elsősorban felnövekvő szép fiaimnak és a hittel ismerkedő, az igazságra szomjas embereknek írom, és az a célom, hogy a titkokat ők is megértsék, a végtelenhez tartó vándorútjukra könnyedén magukkal is vigyék."  Böjte Csaba

 

 

 

Böjte Csaba

(Kolozsvár, 1959. január 24.) ferences rendi szerzetes és pap, a Dévai Szent Ferenc Alapítvány alapítója. Az általa létrehozott gyermekmentő szervezet célja az Erdélyben nehéz körülmények között, sokszor az éhhalál szélén tengődő gyermekek felkarolása.
Civilként autóvillamossági szerelőnek tanult, majd miután ezt a szakmáját feladta, egy évig élt és dolgozott bányászként a Hargitán. Ezzel a döntéssel, akaraterejét próbára téve, lelkiekben már a papi pályára készült.
Édesapját egy verse miatt a Ceauşescu-rezsim bírósága hét évi börtönre ítélte, ahonnan négy és fél év múlva szabadult. A börtönben elszenvedett kínzások és egyéb megpróbáltatások következtében szabadulása után másfél hónappal meghalt. Böjte Csabának ez alapvető momentum volt annak megértésében, hogy a baj nem az emberben, hanem a tudatlanságban lakozik. Ennek hatására döntötte el, hogy pap lesz.
A ferences rendbe még a Ceauşescu-diktatúra alatt, 1982-ben jelentkezett a legnagyobb titokban. Tanulmányait Gyulafehérváron és Esztergomban végezte, mielőtt 1989-ben pappá szentelték.
Több helyen eltöltött papi szolgálata után 1992-ben Dévára helyezték, ahol jelentős fordulatot vett az élete. Oltalmába fogadott néhány utcagyereket, és a lakatot leverve az elhagyott és évtizedek óta üresen álló ferences kolostorba költöztek. A román hatóságok ellenezték ezt a lépését, és többször felszólították az épület elhagyására. Böjte atya válasza az volt, hogy a gyerekeket rakják az utcára a rendőrök. Ez nem történt meg.
Az árvákat befogadó ferences rendi szerzetesnek hamar híre ment Déván. Mára tevékenységét elismerik egész Erdélyben, Romániában és Magyarországon is. Az alapvető életfeltételeken kívül (ruha, étel, stb.) taníttatásukkal is foglalkozik, melybe vallási és erkölcsi nevelésük is beletartozik. Jelenleg 2000 gyermekről gondoskodik 56 házban.
Elismerések
Év embere díj 2004. a Magyar Hírlaptól (a díj átvétele 2005-ben volt).
Aphelandra Díj 2005. - Humanitárius díj.
A Pannon Példakép alapítvány díja 2008-ban.
A Százak Tanácsa által alapított Haza Embere díj első kitüntetettje 2008-ban.
Dévai Szent Ferenc Alapítvány – a gyermekmentő szervezet hivatalos honlapja: www.magnificat.ro, www.devaigyerekek.hu

 
Karikó Éva

Házas, négy gyermek édesanyja, újságíró, kiadói szerkesztő.
Az Akadémia Kiadó világirodalmi lexikon szócikkeit szerkesztette, majd egy katolikus családpedagógiai lap, az Oázis főszerkesztője, és számos, házaspároknak szóló kiadvány szerkesztője.
 

 

 

 

Irodalmi Jelen

Irodalmi Jelen

Az Irodalmi Jelen független online művészeti portál és folyóirat. Alapítva 2001-ben.

.