A rekordnak számító 136 millió jüanért (4,3 milliárd forintért) kelt el a Szung-dinasztia uralkodója, Huj-cung (Huizong) császár számára készített ősi kínai hangszer.
A citerához hasonló héthúros kucsin (guqin) arany-, ezüst-, szarvasagancs- és gyöngyberakás-díszítéssel készült 1120-ban a palota számára.
A Poly International hétvégi pekingi árverésén mindössze 16 millió jüan (508 millió forint) volt a még ma is használható hangszer kikiáltási ára, pedig a régiség értékét még az is növelte, hogy a Csing-dinasztia császára, a 88 évig uralkodó Csien-lung (Qianlong) pecsétjével is megjelölték 1742-ben.
Az aukciós ismertető szerint az értékes hangszert az angol–francia csapatok 1860-ban a régi nyári palota kifosztásakor vitték el. A császári kucsint később egy pekingi gyűjtő a 20 század elején szerezte meg, majd 1953-ban egy sanghaji muzeológushoz került.
A tehetős kínai gyűjtök körében – a rohamosan emelkedő árak ellenére is – egyre népszerűbbek a kínai műkincsek. A múlt hónapban például egy 1600 éves selyemre festett kalligráfia 45 millió dollárért (9,5 milliárd forintért) cserélt gazdát. (MTI/AFP)