Ugrás a tartalomra

Pinczehelyi Sándor életmű-kiállítása Pécsett

Pinczehelyi Sándor Munkácsy-díjas festő és grafikus munkásságát bemutató kiállítás nyílik pénteken a baranyai megyeszékhelyen.

    A Zsolnay Kulturális Negyedbe költöző Pécsi Galéria a pécsi kötődésű művész mintegy nyolcvan válogatott alkotását állítja ki, köztük olyanokat, amelyek Magyarországon mindeddig nem voltak láthatóak – tájékoztatta a Pécs2010 Sajtóiroda hétfőn az MTI-t.    Az objekteket, plakátokat, fotókat, grafikákat és nagyméretű képeket is felvonultató tárlaton Pinczehelyi Sándor eddigi pályáját mutatják be a Lantos Ferenc körül kialakult Pécsi Műhely tagjaként készített művektől kezdve a piros-fehér-zöld korszakán át a vidéki életformából és motívumokból merített alkotásokig. Egy készülőfélben lévő installációt is bemutatnak, amit a művész erre az alkalomra hoz létre.
    Kovalovszky Márta, a kiállítás kurátora szerint Pinczehelyi Sándor pályáján fontos mérföldkő volt a Pécsi Műhely, amellyel a magyar neoavantgárd második nemzedékéhez kapcsolódott. E korszak elmaradhatatlan volt a kiállításra jelölt művek válogatása során. Több alkotást emeltek be a repertoárba a sarló és kalapács, az utcakő, vagy az ötágú csillag szimbólumait feldolgozó, illetve e jelképek által képviselt rendszer bukását ábrázoló művek közül.
    A kurátor kiemelte: olyan művek is láthatók majd, amelyek külföldi múzeumokból és magángyűjteményekből érkeznek, hiszen Pinczehelyi munkásságából a határainkon túl is jelentős értékek találhatóak különböző gyűjteményekben. Így Bolzanóból, Bécsből, Grazból, Linzből, Aachenből és Lyonból is várnak alkotásokat a 2011. január 17-ig látogatható tárlatra, amelyet a lyoni Kortárs Művészeti Múzeum igazgatója, Thierry Raspail nyit meg.
    A szervezők szerint az esemény illeszkedik a Pécs2010 EKF program szellemiségéhez, hiszen "A határtalan város" című nyertes pályázat a kulturális örökség és újítás városaként határozta meg Pécset. E koncepcióhoz tartozik a helyben élő és immár nemzetközi hírnevet szerzett alkotók életművének bemutatása.
    A ma 64 éves Pinczehelyi Sándor 1970-ben, a Pécsi Tanárképző Főiskolán szerzett diplomát. 1969-től a pécsi Janus Pannonius Múzeum grafikusa, restaurátora. Művészi pályafutása rendkívül összetett és sokirányú: grafikus, plakáttervező, festő, művészeti szervező, művészetpedagógus, 1977–99-ben az általa országos jelentőségűvé tett Pécsi Galéria igazgatója, 2001–2005-ben a Vizuális Művészeti Intézet igazgatója volt. 1999 óta a Pécsi Tudományegyetem művészeti karának docense.
    Számos kiállítása volt Pécsett és más városokban, külföldön Lahtiban, Varsóban, Fredrikstadban, Lyonban, Velencében, Szófiában, Berlinben, Prágában, Pozsonyban, Érsekújváron.
    Pinczehelyi Sándor 1989-ben Munkácsy Mihály-díjat, 2004-ben érdemes művész címet kapott, 2009-ben pedig kiváló művész lett sokoldalú képzőművészeti és művészetszervezői tevékenysége elismeréseként.  (MTI)