Ugrás a tartalomra

Konferencia kezdődött Egerben Gárdonyi Géza és Bródy Sándor emlékére

Háromnapos emlékkonferencia kezdődött csütörtökön Egerben, az Eszterházy Károly Főiskolán a 150 éve született Gárdonyi Géza és Bródy Sándor tiszteletére csütörtökön.

    A tanácskozást L. Simon László, az Országgyűlés Kulturális és Sajtóbizottságának elnöke, a Gárdonyi-emlékév fővédnöke nyitotta meg, aki szerint azért is fontos a konferencia és az emlékév, mert könnyen sütik rá Gárdonyi Gézára az egykötetes szerző billogját.
    Hozzátette, az emlékév nagyon sok rétegből áll. Jövő héten indul az egy hónapig tartó, Gárdonyiról szóló óriásplakát-kampány. Köztéri alkotásokkal is emléket állítanak az írónak: egy egészalakos szobra már áll agárdi szülőházánál és készül az egri alkotás is, amelyet tavasszal adnak át, emellett felújítják az egri Gárdonyi-emlékmúzeumot is. Agárdon már restaurálták azt a kápolnát, amely Gárdonyi Géza szülőháza mellett áll, s amelyben megkeresztelték.
    Emlékeztetett: a Nemzeti Kulturális Alap 100 millió forinttal fő támogatója az évfordulós eseményeknek.
    "Különösen fontos, hogy az irodalomtörténészek, a tudósok tágítsák az irodalomtörténeti tudatot, évről évre elővegyék Gárdonyi életművét, hogy kiszakítsák ebből az érdemtelen szerepből, hiszen mi jól tudjuk: Gárdonyi Géza nem egyműves szerző volt" - mutatott rá. Hozzátette: az író regényeinek sora mutatja fel azt a nagyságot, amely alapján méltán foglalja el helyét a magyar irodalomtörténet nagyjai között. L. Simon László szavai szerint a feladat az, hogy mindezt széles körben egyértelművé tegyék.
    A konferencia keretében a három nap során számos előadás hangzik el Gárdonyi Géza és Bródy Sándor író, publicista munkásságáról.  (MTI)