Ugrás a tartalomra

Harmadik születésnapját ünnepli a Budapesti Román Kulturális Intézet Szegedi Fiókintézete

Koncerttel ünnepli harmadik születésnapját a Budapesti Román Kulturális Intézet Szegedi Fiókintézete pénteken: a Korzó Zeneházban megrendezett esten Bartók-művek és a román folklór népszerű melódiái csendülnek fel – mondta el csütörtöki sajtótájékoztatóján Brindusa Armanca igazgató.

    Manuela Iana-Mihailescu és Dragos Mihailescu zongoraművészek repertoárjában a négykezes, illetve két zongorára írt művek széles skálája szerepel. Az ünnepi esten Bartók Béla Román népi táncok című művének részleteit játsszák először. Ezt követően felhangzanak a Mikrokozmosz részletei, a Kolindák, a Szonatina zongorára, és lezárásként további részletek a Román népi táncokból. A műveket a Szegedi Szimfonikus Zenekar újonnan beszerzett, a világ egyik legjobb hangszereként számon tartott Bösendorfer Imperial zongoráján mutatják be.
    Bartók Béla halálának 65. évfordulója alkalmából a koncert előtt Rodica Raffai zenetörténész, a temesvári Ion Vidu Zenekollégium tanára tart bevezető előadást a magyar zeneszerző és a román népzene kapcsolatáról, valamint Bartók bihari gyűjtéseiről.
    A sajtótájékoztatón Brindusa Armanca az elmúlt év szegedi programjait értékelve kiemelte a Jazzmozdony-koncertsorozatot. Mint elmondta, a Román Kulturális Intézet és a Magyar Jazz Szövetség együttműködésével megvalósult koncertek, amelyeken neves dzsesszzenészek léptek fel Romániából, Észtországból és Magyarországról, az egyik legsikeresebb program volt Szegeden. 
    A fiókintézet kiállító-termei májusban a román fotóművészet egyik legkiválóbb kortárs alkotója, Dragos Lumpan kiállításának adott helyet. Szeptemberben pedig NOÉ – Te mit mentenél meg? címmel három marosvásárhelyi képzőművész, Bantta Annamária, Molnár Krisztina és Molnár D. Dénes mutatkozott be közös tárlaton – sorolta a megvalósult programokat az igazgató.
    Mint megjegyezte, színházi előadásokból kevesebb érkezett végül, mint szerették volna, de a filmek, például a Román Filmnapokon vetített többszörösen díjazott alkotások nagyon népszerűek voltak a szegedi közönség körében.  (MTI)