Ugrás a tartalomra

Antik könyvgyűjtemény a Honterus Antikvárium árverésén

Egy könyvgyűjtemény XVI–XVIII. századi, ritka darabjai is szerepelnek a Honterus Antikvárium pénteki budapesti árverésén. Az aukción összesen 667 tételt kínálnak eladásra.

    A 67 darabos könyvgyűjteményben szerepel Aquinói Szent Tamás evangéliumi magyarázatának 1530-as lyoni kiadása 240 ezer forintos kikiáltási árra. Ovidius, Plinius, Vergilius és korabeli magyar szerzők – Telegdi Miklós, Szegedi István, Selyei Balog István, Bethlen János és Mikes Kelemen – művei 60 és 200 ezer forint közötti induló árat kaptak.
    A több évszázados kötetek egy része magyar vonatkozású adatokat is tartalmaz, így az első antik kori feliratos kőemlékeket számba vevő gazdagon illusztrált munka, amely a híres geográfus és csillagász, Petrus Apianus saját nyomdájában készült 1534-ben. A római feliratok mellett 14 pannóniai felirat is megismerhető e kiadványból, amelyre 380 ezer forinttól lehet licitálni.
    Pietro Ranzano domonkosrendi szerzetes, humanista történetíró Mátyás feleségétől, Beatrix királynétól kapta a megbízást, hogy Thuróczy krónikája alapján írja meg a magyar történelmet. Ranzano ehhez bevezetőül két földrajzi témájú, máig forrásértékű fejezetet illesztett. Ebben ír Magyarország társadalmi tagozódásáról, az észak-magyarországi nemesfém-bányászatról, az egyházmegyékről, fejtegeti a földrajzi és tulajdonnevek eredetét, hosszan elemzi, honnan ered a magyar nép, és a hun-magyar rokonságra is nagy figyelmet fordít. Az első kiadás 1558-ban a tudós magyar humanista, Zsámboky János gondozásában jelent meg Bécsben, az árverésen 200 ezer forintos kikiáltási árat rendeltek mellé.
     A török–magyar krónika különböző szerzők műveiből készült összeállítás, a mű alapvetően az Oszmán Birodalom és a szomszédos országok kapcsolatát, küzdelmeit vizsgálja az 1535–1661 közötti időszakban, de túlnyomórészt Magyarországgal foglalkozik. A 171 rézmetszettel illusztrált könyv kikiáltási ára 300 ezer forint.
    A török háborúk Magyarország területén lezajló eseményei élénken érdekelték a külföldi, elsősorban a német, az olasz és francia kortársakat. Ilyen mű Hieronymus Ortelius német nyelvű krónikája, amely 1602-ben jelent meg először Nürnbergben. A könyvet különféle bővítésekkel többször is kiadták, az aukción szereplő példány az 1665-ös legutolsó, legterjedelmesebb változat 440 ezer forintos induló árral.
     Vonzó lehet a gyűjtőknek Munkácsy Mihály sajátkezű kézírásos levele, Pécsi József Bartók Béláról készített fényképe vagy tizennégy, Illyés Gyula, Németh László, Szabó Lőrinc és mások által dedikált könyv Kodolányi János hagyatékból. (MTI)