Sötétkapu 16. (Ha agyon nem lőnek)
Minden menekülőt lelőttek, aki kilépett a buszból. Öt ember feküdt egymás hegyén, hátán. Jajgattak, anyám, anyám, vagy orvost! De nem jött se anyám, se orvos, csak a golyók – mondja a bajuszos.
Átéltem a háborút, voltam katona. Vártam egy keveset, és egyetlen ugrással kivetettem magam a jobb első ajtón. A földön fekvő halottak és sebesültek mögött találtam fedezéket. Onnan meg bátorságot gyűjtve hatalmas szökkenéssel kivágódtam a Sötétkapu tövéhez, most találj el ávós, a kurva anyád.
Aztán fel, és rohanni kezdtem kifelé, aztán fel a hegyoldalon, meg se álltam idáig.
Onagy Zoltán
Sötétkapu 16.
26. A félkarú nézelődő
Mellettünk, az alacsony kőfal alatt lapul nyakát behúzva egy vékonyka, félkezű, borotválatlan, reszkető, harmincas férfi. Mellettem Anna, ő is reszket. Én nem. És a rést keresem, ahol lejutunk a Várhegyről. Nem mondok Annának semmit, nem hányom a szemére, hogy itt vagyunk a golyózáporban, és a dombot, amelyen át kikerülünk az emeleti ablakok látóteréből, lövik, ha akarják. Miért ne.

Ezért nem szólok most Annának semmit. Mit mondjak? Hogy nem akarnak menni? Hogy nincs hová menniük, ezért inkább védik a hatalmat, a birtokot? Védik puszta életüket? Nem természetes? Én meg hülye vagyok, aki olyasmiben döntött, úgy döntött a maradásról, hogy nem ért hozzá, nem figyelt oda, gondolja a férfi.
– Mi történt – kérdezem a gumival felkötött kabátujjú, félkarú embert. – Mi volt ez?
– A menet elején kerékpározott egy ember – mondta sárgán, remegő szájjal, – zászlóval a kezében. Utána a tömeg. Utána a fölzászlózott busz.
A város felőli oldalról érkezett a tömeg, a sorompónál a katonák, négy katona megállította őket, azzal, hogy nem lehet bemenni. Vitatkoztak, üvöltöttek. A busz áttörte a sorompót, a tömeg követte.
A másik oldalon megint katonák.
A tömeg vonult a busz mögött. A kerékpáros megelőzte a buszt, a nagykapu előtt álló katonáknak üvöltözött, hadonászott, letépte a zászlórudat, kérdezte, hogy „ha ez magyar zászló, ti magyar katonák vagytok-e?” Egyetlen lövéssel lelőtték. Összeesett, mint a rongy, meghalt. Rádőlt a kerékpárra, a zászlóra. Előbb nyugtatgatták a katonákat, hogy semmi rosszat nem akarnak, nem akarják elfoglalni a laktanyát, csak azt, hogy a hadsereg álljon a felkelők mellé, és adják ki Gerőt. Aztán elindultak befelé, át az alagúton, a domb másik felén lévő parancsnoksághoz.
A tank ott állt pontosan szemben az alagúttal. Homlokon találta a háromnegyed utat megtett buszt. Száll a füst az alagútból most is, láthatod, mondta a félkarú ember.
Kivágódtak az emeleti ablakok, és minden ablakból tüzeltek az ávósok. Mert ezek ávósok, ha civilben vannak is – mondta a félkarú, gondolja a férfi.
Mindenki menekül, amerre lát. Egymást taposva rohanunk a város felé.
Azután a tank kibújik a Sötétkapu másik végén.
A menekülők igyekeznek eltűnni, gondolja a férfi. Én meg magamhoz ölelem – az alagútból felszálló koromszagú füstben, vérszagban, égő hús szagában – Annát. Jobbra a Bazilika tömbje, szemben az iskola, elöl, hátul laktanyák, az ablakokban fegyveresek.
Merre tovább, hogyan tovább? Ez a kérdés.

27. A bajuszos bugaci
Elhagyjuk a félkarút, hadd remegjen tovább magában, gondolja a férfi. A kőfal mellett hétrét hajolva futunk a vashídig. Anna előttem, üvöltök, hajoljon mélyebbre, mert fél teste kilóg az alacsony kőfal fedezékéből. Csörög a fal tövében összetömörült levélsáv, a szemetelő eső még nem áztatta át az egymásra rakódó rétegeket. Olyan hangosan csörög, hogy biztos vagyok benne, a lövéseken ropogásán keresztül is meghalják, idepörkölnek a tankkal.

Vissza. Csak olyan bokorba bújunk meg, ahol rajtunk kívül senki, gondolja a férfi, nem akarok kollektív kivégzés szenvedő alanya lenni. A főútról, a Várhegy alól sorozatlövések, tanklövések zaja. A robbanások és a sorozatok hangja átcsúszva az alagúton úgy szól, mintha mindenfelől, a szeminárium felől is lőnének. Időbe kerül, mire rájövök, nem, gondolja a férfi. A civil ávósok a főiskola előtti utcarészen üldözik, lövik a gyalogosan menekülő tüntetőket.
Amíg ezt felfogom, guggolva a Várhegy legvastagabb platántörzse mellett, odafogom Annát. Néz sápadtan maga elő, mintha itt sem volna. Kapaszkodik, bújik.
– Ezek az embereket lövik – mondja rekedten.
– Hát nem a napot, annyi biztos – válaszoltam, gondolja a férfi, hogy Anna ne érezze úgy, nagy a baj. Ne érezze a valóságosnál nagyobbnak. Az is éppen elég nagy. Ekkor már úgy vagyok vele, átlátom, tudom, hogy merre hány méter, megoldom. Amit átlátok, megoldom.
Le kellene venni a kabátodat, ezt a narancssárgát száz méterről kiszúrják, akartam mondani, de Anna továbbra is vacogott, nem szóltam. Éppen csend. Szünet a lövöldözés közben. Gyerünk, mondom. A fák között rohanunk a Bazilika mögé, azt remélve, a Várhegy Dunára néző bokros oldalán lemászhatunk Vízivárosba. A bozótos lenő Várhegy lábáig, az onnan nyíló kertek valamelyikében megvárhatjuk, míg kitombolják magukat.
Ismerek néhány kővel kifalazott mélyedést, gondolja a férfi, ha nem jutunk le Vízivárosba, ott estig meghúzhatjuk magunkat.
Az első gödörben mokány, ötvenes bajuszos férfi ült ing nélkül, fehér trikóban, zakóban, kabátban. Lába között szakadt szalmafonatú táskaféle.
– Mi van odafent – kérdezi, amikor ijedelme elmúlik, látja, mi vagyunk, nem katonák fésülik át a hegyoldalt.
– Nem tudni – válaszoltam, gondolja a férfi. – Lőnek mindenre, ami mozog, ennyit tudni.

Most felnéz a partról, a Duna mellől, a hegyoldalra. Megkísérli lentről betájolni a mélyedés pontos helyét. De a hegyoldal kitisztult, megváltozott. Semmi nem olyan, mint volt.
A bajuszos szinte kábulatban beszél. Mondja, mondja, mondja. Idegesít, gondolja a férfi. Már az is, hogy ott van. Az is, hogy beszél, nem hallom esetleg, amit meg kellene hallanom.
– A buszon ültem, a buszon. Láttuk a gyár előtti fiatalságot, a szervezkedést. Sokan felszálltak a buszra, ami elindult ide, a Sötétkapuhoz. Már dél körül volt, ebédidő, nem akartunk leszállni.
Annyira belefeledkeztünk a beszélgetésbe, hogy a Hősök terén elmulasztottuk a leszállást. Előre furakodtunk, hogy a következő megállóban leszálljunk. A busz befordult a Széchenyi tér felé. A drogéria előtt az utolsó megálló. Ott már szó sem lehetett leszállásról. Az első ajtót megrohanták a fiatalok, begyűrték magukat, ettől kezdve se föl, se le, a buszvezetőre ráparancsoltak, vigye őket a Sötétkapuhoz.
Segítenünk kell, bajban a forradalom, ezt mondták – így a bajuszos,
– Hatalmas tömeg felfelé az úton, a Sötétkapu előtti téren is sok-sok ember. Útközben többen a busz tetején lévő csomagtartóra is felmásztak. A buszban senkinél sem láttam fegyvert, csupa hangos, lelkes, forradalmi ifjú. Vita után be az alagútba, de mielőtt átértünk, már láttam szemben a meredő tankágyú csövét.
Ekkor már tudtam, mondtam is a barátaimnak, „Gyerekek, ennek nem lesz jó vége!” – morogja a bajuszos, remegő kézzel, ötödik kísérletre cigarettát sodor, rágyújt, gondolja a férfi. A bajuszos a megelevenedett rémült kisember, aki tudja, bajba került. Tudja, hogy nem minden papsajt.
– De nem tudtunk visszafordulni, hátul jött a tömeg. Elöl is tömeg. Aztán az első emeletről megszólalt a golyószóró. A golyók a busz tetején kalapáltak. A szélvédő felső részét szitává lőtték. Azután eldördült az ágyú. A dörrenés, a robbanás, a becsapódás ugyanabban a szent pillanatban. A lövedék a jobb hátsó kerék fölött robbant. Feltépte a busz oldalát. Azon a nyíláson át ugráltak ki az emberek. Többen meghaltak. A csomagtartó hálójában testmaradványok. Egy kéz, rácsúszva a leszakadt kabátujj, fél fej, csöpögött lefelé. Amikor a ruha meg az emberi hús együtt ég, mondta a bajuszos beleborzadva a felidézett, testközeli látványba.
Fehér zászlót, fehér zászlót, üvöltötte valaki! Rajtam fehér ing volt, levetettem. A kiabáló kikapta a kezemből, felemelte és kilépett vele a jobb első ajtón. Abban a szent pillanatban agyonlőtték golyószóróval. Minden menekülőt lelőttek, aki kilépett a buszból. Öt ember feküdt egymás hegyén, hátán. Jajgattak, anyám, anyám, vagy orvost!

De nem jött se anyám, se orvos, csak a golyók – mondja a bajuszos.
Átéltem a háborút, voltam katona. Kivártam egy keveset, és egy ugrással kivetettem magam a jobb első ajtón. A földön fekvő halottak és sebesültek mögött találtam fedezéket. Onnan meg bátorságot gyűjtve hatalmas szökkenéssel kivágódtam a Sötétkapu tövéhez, most találj el ávós, a kurva anyád.
Aztán fel, és rohanni kezdtem kifelé, aztán fel a hegyoldalon, meg se álltam idáig.
Nem is értem – mondja a bajuszos, – ez hogy maradt a kezemben. Mutatta a szakadt, véres szalmaszatyrot.
Aztán üvöltve jajgatott, gondolja a férfi, szabályszerűen folytak a könnyei, hogy mi lesz most vele, mi kis gyerekeivel, mert sokan látták, a fél busz ismerős, ezért megint becsukják a komenisták. Ha agyon nem lövik.
************************************
Sötétkapu - Halottak napja - további részletek
A többit majd később - Kapcsolódó interjú