Demeter Zsuzsa

    Irodalomtörténész, kritikus, szerkesztő.

    1977-ben született Szentkeresztbányán, a mai Szentegyházán. A Kolozsvári Babeș–Bolyai Tudományegyetem magyar–finn szakán végzett 2001-ben. Doktori tanulmányait a BBTE Hungarológiai Doktori Iskolájában végezte 2002–2006 között, disszertációját, melynek témája Gyöngyösi István költészete, 2011-ben védte meg, könyvalakban 2014-ben jelent meg. Gyöngyösi-kötete az Erdélyi Múzeum-Egyesület debütdjját nyerte el, Kinde-monográfiája a Román Írószövetség Kolozsvári fiókjának díját nyerte el 2018-ban. A kolozsvári Helikon szépirodalmi folyóirat szerkesztője 2007-től. Sajtó alá rendezte Kinde Annamária összes verseit, amely 2019 februárjában jelenik meg.

    Elsődleges kutatási területe a kortárs erdélyi magyar irodalom.

     

    Kötetei:

    • Költői tradíció és könyvkiadás – Gyöngyösi István példája. Erdélyi Múzeum Egyesület, Kolozsvár, 2014.
    • Szandra May a hóhullásban. Kinde Annamária költészete. Lector Kiadó, Marosvásárhely, 2017.
    • Sigmond István. MMA Kiadó (Közelképek írókról sorozat), Budapest, 2018.
  • Hegedűs Imre János

    „…lélek fekszik a boncasztalon”

    Demeter Zsuzsa kismonográfiája Kinde Annamáriáról

    „Demeter Zsuzsa József Attila-i allúziónak nevezi a „tenyeredben tartod szívemet” verssort, és ő, a monográfiaíró sem tesz mást, tenyerébe helyezi a verseket, verssorokat, trópusokat, s felmutatja azokat.” – Hegedűs Imre János értékelése Demeter Zsuzsa monográfiájáról.

  • Egyed Emese

    Ő, te, én. Szandra Mayt megtalálni

    „Demeter Zsuzsa könyvnyi kérdésben követi az immár verssé változottat. Módszereket keres, fon össze, vált, vált le: figyeli, hogyan hat (rá) egy-egy kötet, aztán a kötetek összefüggései révén a képek, verssorok, versek.” – Egyed Emese kritikája.

  • Laik Eszter

    Életmű a méltó helyén

    Demeter Zsuzsa Sigmond István-monográfiája
    „Sigmond későn kibontakozó, nehezen besorolható, különleges figurája a 20. század második felének és századfordulónak; groteszk, abszurd látásmódú regényei és elbeszélései egy drámai eseményekkel terhelt élet tükrei. A második Forrás-nemzedékhez tartozó, vagy legalábbis oda sorolt írót a hatvanas évekre eső pályakezdéstől kíséri figyelemmel a monográfia szerzője.” – Laik Eszter kritikája Demeter Zsuzsa Sigmond István-monográfiájáról.
  • Demeter Zsuzsa

    Változatok halálsikolyra – egy szerenád hangjai

    Részlet Demeter Zsuzsa Sigmond István című monográfiájából

    „Tizenkilenc kötetből mindössze egy hozta meg a sikert és elismerést, egykötetes szerzővé avatva Sigmond Istvánt. Tucatnyi kritika, több interjú, beszámoló az Irodalmi Jelen díjátadójáról őrzi a sikert – magyarországi és erdélyi folyóiratok kritikusai méltatják a szerzőt.” – Demeter Zsuzsa Sigmond Istvánról készült monográfiájából közlünk részletet.

  • Életműbőség és kutatóhiány

    Laik Eszter beszélgetése Demeter Zsuzsával

    Demeter Zsuzsa irodalomtörténész két jelentős kötettel is hozzájárult a köztudatból némiképp kiszorult erdélyi szerzők életművének megismertetéséhez. Sigmond István- és Kinde Annamária-kötetén túl beszélgettünk még nemzedékiségről, kolozsváriságról, vagy épp a páratlanul gazdag, mégis szétszóródott hagyatékokról.

  • Demeter Zsuzsa

    Sorokká rendezett világ – A hiúzok természetéről

    Részlet Demeter Zsuzsa kötetéből

    „…az értelem és érzelem, az emlék/múlt és a jelen disszonanciája, az éjszakánként megjelenő puha talpú hiúzok és a szintén puha talpú fázós jövő lesz a kerete ennek a világnak, ahol a »vak dióként diókban zárni lenni«-szerű magány tölti ki a mindennapokat.” – Részlet Demeter Zsuzsa kötetéből.

  • Szilágyi Istvánt köszöntik kollégái

    „Hullóidő van, számláljuk a hóhérok könnyeit”

    A nyolcvanéves Szilágyi Istvánt köszöntötték Kolozsvárott

    Néhány nappal ezelőtt a Petőfi Irodalmi Múzeumban köszöntötték Szilágyi Istvánt, az Utunk egykori főszerkesztő-helyettesét, a Helikon kéthetilap alapító szerkesztőjét, akit nemcsak az idősebb, a kommunizmus idején szocializálódott olvasók ismernek, hanem a fiatalabb nemzedék is, a Kolozsvárott, az irodalom másik fontos bástyájában legalábbis biztosan.

  • A sepsziszentgyörgyi Tein kávéházban Farkas Árpád-monográfiát és alkalmivers-antológiát mutattak be
    Király Farkas

    Árkosi Erdély-történetek képekben

    Erdély-történetek volt a címe az Erdélyi Magyar Írók Ligája XVII. írótáborának, amelyet immár hagyományosan Árkoson (Kovászna megye) tartottak meg szeptember 6–9. között. A tábor hangulatát Király Farkas fotóriportja hivatott szemléltetni.

  • Irodalmi Jelen

    Űrköltők és prózaléghajósok Kolozsvárott

    A Helikon tematikus sci-fi számát mutatták be Kolozsvárott, a rendezvényen az újonnan alapított Kemény Zsigmond-díjat Antal Balázsnak ítélték oda.