-
Szélyes-Pál Dániel
Akkor milyen is az a metamodern?
Gondolatok Juhos Sándor és Szabó András közös kiállításáról
Kiállításlátogatóként mindig két nagy szempontot igyekszem figyelembe venni: az elsajátított technikai tudást és a megosztani kívánt mondanivalót. Mert hiába erős az egyik, ha a másik hiányos, már nem beszélhetünk műalkotásról. A technikai elváráson túl – tesszük fel a kérdést – mennyire elemi az alkotók mondanivalója? Juhos Sándor és Szabó András kiállítása a Bánffy-palotában részben választ adhat a címben feltett kérdésre: Mi is ez a nézőpontjaik által fémjelzett „metamodern lencse”? -
Bakonyi István
A tárgyi világ szellemi világgá lényegül
„…Ritkaság az ilyen mély merülésű, hiteles poézis. Saját ügyemnek is tartom, …hogy miként folytatódik” – írta Alföldy Jenő Turbók Attila 2017-es kötetének (Búcsú jövő időben) Kortárs-beli recenziójában. S most az összegzésnek és a folytatásnak is tanúi lehetünk. A hitelesség eddigi legteljesebb bizonyítékával.
-
Irodalmi Jelen
Gyermek vagyok idegen világban – GELLU NAUM versei Balázs Imre József fordításában
ments meg gyermek vagyok melletted minden
élettapasztalatommal együtt ments meg nézd itt járok
mezítláb a melled hegyvidékeinNaum a kései román szürrealista költészet alighanem legjelentősebb alkotója. (Balázs Imre József)
-
Irodalmi Jelen
ÉRINTÉSEK - René MAGRITTE - Ujfalusi Éva
A szürrealista René Magritte úgy fogalmazott, hogy ő gondolatokat fest. Gondolatokat, melyek színekben, formákban realizálódnak, s a verbalitásnál mélyebb szinten, érzékelés által nyilvánulnak meg. Majd újra gondolatmeneteket indítanak el, szerteágazóan, magukból.